Jak sie obchodzi Andrzejki w Europie ?

pytanie zadane 20 listopada 2012 w Imprezy
admin
Ekspertka porad 9,220

1 odpowiedź

0

 

Wielu ludzi uważa, że święty Andrzej jest głównym patronem Polski, ale to nie jest prawda. Polska ma trzech głównych katolickich patronów, ale żadnym z nich nie jest św. Andtzej.
 
Tak naprawdę, święty Andrzej, jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Jakby nie było, andrzejki zyskały sobie szczególne miejsce i charakter świętowania w Polsce. Obchodzi się je u nas w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29. na 30. listopada. Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed adwentem. Ale wszyscy wiemy jak się obchodzi Andrzejki w Polsce. Czy wiemy jak i czy obchodzą je pozostali Europejczycy?
 
Niemcy
W Niemczech Andrzejki [Die Andreasnacht] obchodzone są w tym samym czasie co w Polsce. Panuje tam przekonanie, że samotne kobiety, które chcą wyjść za mąż powinny poprosić o pomoc świętego Andrzeja. Uważa się, że jeśli noc z 29. na 30. listopada prześpią nago zobaczą we śnie swojego przyszłego męża. Młode kobiety powinny również uważać na to gdzie i skąd tej nocy szczekają na nie psy, ponieważ to właśnie z tego kierunku przybędzie do nich ich przyszły mąż.
 
Ukraina.
Na Ukrainie [Андріївський обряд] dzień świętego Andrzeja przypada 13. grudnia. A dzieje się tak dlatego, że Ukraińcy jakieś dwa tygodnie po nas zaczynają czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Andrzejki przypadają więc u nich również przed czasem zadumy, tak jak i u nas, a tymczasem zadumy jest adwent. Na andrzejkowych zabawach królują wróżby oraz naleśniki i cukierki wykorzystywane do gier, które mają pomóc dziewczętom w znalezieniu męża. Jest to również czas na figle i psoty, takie jak ściąganie sąsiadom bramek czy wyniesienie pługu na dach. Wszystko oczywiście związane z zamążpójściem. Jeśli w dom, w którym mieszka panna został wyróżniony danym figlem, oznacza to powodzenie panny i szybkie zamążpójście.
 
Rumunia.
W Rumuni Andrzejki to czas kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów i oczyścić z nich ziemię oraz ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek również układa się przed drzwiami, w oknach i kominach, aby bronił przed złymi duchami.
 
Bułgaria.
Andrzejki znane są tam pod nazwą Edrei (Dzień Niedźwiedzia). Historia mówi, że święty Andrzej narzekał do Boga, że nie wyznaczył żadnego dnia, w którym ludzie mogliby go wspominać i czcić. Dlatego też Bóg powiedział mu, iż każdy kto nie będzie świętował dnia świętego Andrzeja będzie musiał nosić niedźwiedzia. A związane jest to z pewną legendą, według której zła macocha została ukarana przez tajemniczego starszego człowieka z siwą brodą. Za złe traktowanie pasierbicy ów człowiek zamienił jej córkę (którą faworyzowała i uwielbiała) w niedźwiedzia. Gospodynie wrzucają do ognia ugotowane kolby kukurydzy, aby odgonić od ich córek złe moce.
 
Artykuł: Redaktor Golabeczka, tipy.pl
odpowiedź 20 listopada 2012
hiden
Mistrzyni porad 2,620
...