Jakie zasady obowiązują przy wyborze telefonu dla dziecka?

Współczesne czasy sprawiły, ze niemal każdy człowiek na świecie posiada telefon. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż umożliwia komunikację w ważnych jak i tragicznych momentach naszego życia. Jednak zasada ta dotyczy osób dorosłych, które są w stanie określić konieczność użycia telefonu w danej sytuacji.

Czego oczekuje dziecko od telefonu?

Inna perspektywa obejmuje dzieci. To właśnie rodzice jako dorosłe osoby powinny ustalić kiedy ich dziecko jest na tyle dojrzałe, aby otrzymać swój telefon. Ważny jest także typ i możliwości przekazywanego dziecku do dyspozycji telefonu. W takim momencie rodzic nie powinien kierować się aktualnymi trendami, opinią kolegów i koleżanek dzieci. Najważniejsze jest dostosowanie rodzaju telefonu do możliwości dziecka i zdolności finansowych rodziców.

Na pewno telefon kupowany dziecku powinien pozwalać na kontrolę rodzicielską, ewentualną możliwość nałożenia blokady pewnych funkcji czy bezproblemowy kontakt z rodzicami. Z tego powodu telefon dla dziecka powinien być wyposażony w funkcję SOS czy aplikację geolokalizacyjną, która pozwoli określić gdzie dziecko się aktualnie znajduje.

Telefon dla dzieci może mieć dostęp tylko do gier zainstalowanych w telefonie lub pobranych w sklepie Google Play, ale powinny to być tylko gry edukacyjne, bez elementów przemocy. W ten sposób dziecko może nawet opanować niektóre zagadnienia matematyczne czy uczyć się języka obcego. Dla dziecka ważna jest także strona wizualna przekazywanego mu telefonu, ale to można zmienić np. za pomocą kolorowych nakładek czy innych gadżetów. Istotne może być również dołączenie dodatkowej karty pamięci, która pozwoli na udokumentowanie każdego dnia dziecka i to nie tylko w szkole.

O co powinni zadbać rodzice?

Na pewno przed przekazaniem dziecku telefonu rodzice powinni mu wytłumaczyć wszelkie zagrożenia jakie w związku z telefonem mogą pojawić się w codzienności dziecka. Dziecko nie powinno dostać do codziennego użytkowania najnowszego modelu telefonu. Mogłoby to doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, gdy dziecko będzie np. wracać ze szkoły.

Oczywiście telefon może służyć do rozbudzenia kreatywności dziecka i chęci poznawania przez niego świata. Oczywiście młodsze dziecko może otrzymać telefon, który pozwoli tylko na wykonanie połączeń do osób zapisanych przez rodziców w kontaktach i nawet najmłodsze dziecko opanuje obsługę takiego telefonu. Kolejną ważną funkcją w telefonie jest GPS, które zapewni spokój rodzicom w trakcie np. szkolnych wycieczek.

Dla starszych dzieci telefony mogą zawierać rozszerzone funkcje, ale warto zwrócić uwagę na możliwość zablokowania np. zakupów mobilnych. Jednocześnie lepszy telefon rodzi większe ryzyko kradzieży czy rozboju.

Dla dzieci w wieku szkolnym telefon może pomóc w nauce lub korzystać z trybu e-nauki, który jest wdrażany przez niektóre szkoły. W taki telefon można także wgrać program do nauki języka obcego czy audiobooki, co pozwoli na rozwój dziecka i jego wyobraźni. Warto podkreślić, że dla dzieci w telefonie funkcja komunikacji nie jest tą najważniejszą. Poza tym dziecku warto kupić telefon z solidną obudową, gdyż w trakcie zabawy może on go uszkodzić. W telefonie powinny zostać zainstalowane funkcje użytkowe.

Z kolei starsze dzieci, które już dobrze czytają mogą otrzymać lepszy telefon. W takich wypadkach rodzic może zastosować odpowiednie zabezpieczenia jak:

  • blokada niektórych numerów oraz treści przeznaczonych dla dorosłych czy
  • określenie maksymalnej ilości danych do wykorzystania.

Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że dziecko może szybko uszkodzić podarowany mu telefon w trakcie zabawy, więc nie trzeba inwestować w drogi sprzęt.

Źródło: AllView – Tablety i notebooki