Implantologia. Daje dentystom nowe możliwości

Wizyta u dentysty to dla wielu osób zło konieczne. Ale z roku na rok powiększa się też grupa pacjentów stomatologicznych, którzy przychodzą do dentysty nie po to, aby leczyć zęby, a nadać im ładniejszy wygląd czy sprawić sobie nowy uśmiech. Wzrasta liczba pacjentów korygujących wady zgryzu, wybielających zęby czy inwestujących w implanty stomatologiczne. Dlatego też, jeśli jesteś stomatologiem powinieneś zastanowić się nad rozwojem swojej specjalizacji w kierunku implantologii, która staje się coraz ważniejszą dziedziną stomatologii. Z kolei pacjenci muszą zdać sobie sprawę, że nie każdy dentysta może wstawić implant stomatologiczny. Do tego potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Kto może wstawić implant stomatologiczny?

Nie każda osoba udająca się do stomatologa, aby zapytać o możliwość leczenia implantologicznego ma świadomość tego, że może to zrobić tylko specjalista. W Polsce obecnie podczas studiów stomatologicznych nie ma możliwości zrobienia takiej specjalizacji, więc każdy stomatolog może nabyć nowe kwalifikacje dopiero po studiach, biorąc udział w odpowiednim szkoleniu. Bardzo ważne jest także doświadczenie w protetyce, chirurgii czy periodontologii, które potem przyda się podczas pracy z implantami.
Jednakże samo szkolenie praktyczne i teoretyczne to nie wszystko. Stomatolog przed leczeniem implantologicznym powinien też umieć wyjaśnić pacjentowi, na czym ono dokładnie polega, oraz omówić wszystkie wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, a nawet plusy i minusy posiadania implantów. Dlatego też ważne jest odpowiednie podejście do pacjentów, którzy mogą być nieufni, ponieważ zabieg jest inwazyjny oraz wciąż kosztowny.

Gdzie zrobić kwalifikację?

Taką kwalifikację może zdobyć każdy stomatolog; warto zwrócić uwagę, że dla chirurgów, protetyków czy periodontologów może być to łatwiejsze, ponieważ mają już wiedzę, którą trzeba tylko rozwinąć. Do wyboru są naprawdę różne rodzaje szkoleń. Można z powodzeniem wybrać indywidualne szkolenie implantologiczne lub naukę w grupie. Ważne jest, aby podczas każdego szkolenia była możliwość nie tylko podpatrywać, jak robi to doświadczony implantolog, ale też samemu ćwiczyć na modelu różne techniki implantologii. Prowadzący szkolenie musi nauczyć słuchaczy wszystkiego od podstaw – wiedzy teoretycznej, jak również warsztatu i specyfiki pracy z pacjentem.

Po każdym szkoleniu otrzymuje się certyfikaty. Ważne jest, aby były one uznawane w środowisku medycznym czy nawet w środowisku międzynarodowym. Zwykle dostaje się certyfikaty w dwóch językach: polskim i angielskim, który jest bardziej uniwersalny. Dzięki temu można przedstawiać swoje uprawnienia nie tylko pacjentom w Polsce, ale i za granicą, a zatem można też rozwijać swoją karierę w innych krajach UE.

Źródło: dsi-edu.com – szkolenia dla dentystów