Czym jest proofing i w jakich dziedzinach się go wykorzystuje?

Finalny wygląd projektu graficznego spędza sen z powiek bardzo wielu projektantom. Nic dziwnego, niepożądane niespodzianki to duży problem. Poniższy artykuł przedstawia proof cyfrowy jako remedium na ten częsty problem. Zostanie on poświęcony wyjaśnieniu pojęcia i metod jego realizacji. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest proof cyfrowy?

Samo słowo pochodzi z języka angielskiego. Oznacza w nim “dowód” bądź “próbkę”. Jest to jedna z metod drukowania projektów graficznych. Jej najistotniejszym założeniem jest sprawdzenie projektu przed ostatecznym oddaniem go do wydruku. Pozwala na sprawdzenie, jakiej jakości będzie finalny produkt. Zdarza się bowiem, że to, co widać na monitorze komputera, na papierze wygląda zupełnie inaczej. Proof cyfrowy będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak gotowa wydrukowana wersja. Ewentualne mankamenty będą widoczne gołym okiem. Wynika to ze specyfiki pracy ludzkiego oka. Zupełnie inaczej zachowuje się ono, patrząc na papier. Zauważy na nim to, co na ekranie mogłoby mu umknąć.

Inną kwestią są tak zwane system kolorów. Ekran komputera pracuje w systemie RGB (red, green, blue). Z kolei drukarki pracują w CMYK (cyan, magenta, yellow, black). Sama zmiana systemu kolorów może wywołać niepożądane niespodzianki.

Nie należy utożsamiać go z próbnym wydrukiem na tradycyjnych biurowych drukarkach. Nie są one w stanie zagwarantować odwzorowania 1 do 1. Uzyskana z ich pomocą jakość będzie dalece mniejsza, co może nie ujawnić wszystkich mankamentów.

Jak i w jakich dziedzinach przeprowadza się proof cyfrowy?

Najczęściej spotykanym formatem proofu cyfrowego jest A4. Niemniej większość studiów graficznych oferuje tą usługę w praktycznie każdym formacie. Prowadzi się go z powrotem urządzenia nazywanego cyfrową maszyną drukującą. Dzięki cyfrowej próbce koloru jest ona w stanie zapewnić maksymalne odwzorowanie kolorów z komputera. Najczęściej są to drukarki atramentowe typu ink-jet. Przykładowym stosowanym modelem jest drukarka EpsonSą to urządzenia japońskiego producenta Epson. Proofowi cyfrowemu dedykowane są zwłaszcza drukarki SureColor i Stylus Pro.

Do przeprowadzenia procedury powinno się zastosować właściwy gatunek papieru. Przede wszystkim musi być to papier, na którym atrament bardzo szybko wyschnie. Powinien on także dobrze reagować na określone atramenty. Papierami nadającymi się do proofu cyfrowego są te posiadające certyfikat FOGRA. Właśnie takie papiery dołączane są do drukarek Epson.

Taki wydruk stosuje się przede wszystkim w wielkich nakładach, na przykład w ulotkach. Producentom takich masowych treści zależy na ich doskonałości. Wszelkie mankamenty zostają szybko nagłośnione. A współczesne tempo obiegu informacji szybko odbije się na reputacji.

Podsumowanie

Proof cyfrowy jest najlepszym sposobem na uniknięcie katastrofalnych błędów w swoim projekcie graficznym. Kluczem do sukcesu będzie dobór odpowiedniego sprzętu. Drukarki Epson dzięki ośmiu dekadom doświadczenia producenta z pewnością będą dobrym wyborem. Wykorzystują je studia graficzne na całym świecie.