Jak podnieść strawność paszy dla świń?

Każdemu hodowcy powinno zależeć na tym, aby podnieść strawność paszy dla świń. W ten sposób zwiększa się efektywność produkcji, a także dba o dobrą kondycję fizyczną i zdrowotną stada. Sposobów na podniesienie strawności paszy może być kilka, a jednym z nich jest dodanie do mieszanki paszowej enzymów egzogennych. To tzw. enzymy paszowe, które należą do skutecznych i sprawdzonych dodatków do mieszanek paszowych. Dzięki temu żywienie świń będzie efektywniejsze i bezpieczniejsze.

Czym są enzymy paszowe?

Enzymy paszowe powstają w procesie fermentacji z udziałem bakterii i różnych grzybów. Powstawanie enzymów jest pochodną całego procesu. Do popularnych enzymów paszowych zaliczane są m.in.:

  • fitaza – jest dodawana do pasz zawierających komponenty roślinne i przyczynia się do lepszego trawienia białek, zwiększenia rozkładu fitynianów i lepszego wykorzystania mikroelementów;
  • karbohydrazy – przeciwdziałają tworzeniu się śluzu w jelitach zwierząt, a także rozkładają cząsteczki ß-glukanów;
  • pentonazy (np. arabinoksylanaza, ksylanaza, pektynaza) – używane w mieszankach z dużą zawartością pszenicy, pszenżyta i żyta;
  • celulaza i hemiceluloza.

Jak działają enzymy paszowe dla świń?

Wpływ enzymów paszowych na podniesienie strawności paszy dla świń jest nie do przecenienia. Przede wszystkim ich działanie polega na rozkładzie związków złożonych na proste, które są znacznie łatwiej przyswajane przez organizm zwierząt. W rozkładzie związków pomaga proces hydrolizy. Po zastosowaniu enzymów w mieszance paszowej skrobia przekształca się w glukozę, białka w aminokwasy, a tłuszcze w kwasy tłuszczowe. Po takim przekształceniu poszczególne składniki odżywcze są lepiej absorbowane przez świnie, co wpływa na ich lepszy wzrost i pełne wykorzystanie mieszanki paszowej.

Dzięki enzymom zwiększa się wzrost wartości pokarmowej paszy oraz jej wykorzystanie. Ponadto wpływają one korzystnie na lepsze wchłanianie składników mineralnych przez zwierzęta należące do stada. Dodatkowym działaniem enzymów paszowych jest ograniczenie fermentacji zachodzącej w jelitach, a także obniżenie zawartości substancji antyżwieniowych. Wpływa to bezpośrednio na stabilizację metabolizmu zwierząt, lepsze trawienie, a także minimalizuje ryzyko występowania biegunek i innych problemów zdrowotnych. W ten sposób zwiększa się efektywność produkcyjną i zdecydowanie rzadziej występują upadki.

Warto uwzględnić enzymy paszowe w mieszance

Enzymy paszowe mają bardzo korzystny wpływ na jakość przyjmowania pokarmu przez zwierzęta oraz stanowią prosty, tani i skuteczny sposób na podniesienie strawności paszy dla świń. W związku z tym produkcja pasz powinna uwzględniać dodawanie do mieszanek starannie wybranych enzymów paszowych. Początkującym hodowcom rekomenduje się kontakt ze specjalistami w tym zakresie, aby móc przygotować optymalną mieszankę. Dzięki temu właściciel zadba o lepsze warunki zoohigieniczne w swojej produkcji.

Stosowanie enzymów paszowych powinno być prowadzone w trosce o kondycję i zdrowie zwierząt, ponieważ ich nadmiar może być szkodliwy. Każdorazowo warto skonsultować się z ekspertami oraz lekarzem weterynarii. Poprawienie strawności paszy wpłynie korzystnie na efektywność produkcyjną i kondycję stada.