Jakie wymogi powinny spełniać meble gastronomiczne?

Pełne wyposażenie gastronomiczne oprócz dziesiątków specjalistycznych elementów i urządzeń służących bezpośrednio do przygotowania posiłków musi zawierać również meble gastronomiczne, które są przystosowane do przechowywania i obróbki różnego rodzaju produktów spożywczych. Meble gastronomiczne muszą spełniać wiele różnorodnych warunków i jeszcze więcej funkcji. Stanowią wyposażenie przede wszystkim kuchni, gdzie panują często ekstremalne warunki, wysoka wilgotność i temperatura. Muszą sprostać  więc im pod względem odporności i trwałości, a przede wszystkim higieny.

Kategorie mebli gastronomicznych

Do pewnego momentu meble gastronomiczne dzieliło się na dwie kategorie. Pierwsza z linii to 600 ( nazwa wzięła się od wartości 600 mm), czyli grupa mebli, których głębokość wynosi 60 cm. Druga to  tzw. 700 (siedemsetka, od wartości 700 mm), to meble o głębokości 70 cm. Jednak rynek gastronomiczny stale się zmienia i również ten podział przechodzi do przeszłości. przede wszystkim dlatego, że rozwój technologii również w obszarze gastronomii sprawił, że rynek oferuje na życzenie zupełnie dowolną wielkość mebli w zależności od zapotrzebowania. Za odpowiednim wynagrodzeniem można otrzymać meble całkowicie dostosowane do danego punktu gastronomicznego.

Wymogi higieny wobec mebli gastronomicznych

Higiena to podstawowe kryterium oceny każdego zakładu gastronomicznego i to zarówno dla przestrzeni dostępnej klientom punktu, jak też obszaru niewidocznego dla niego, czyli kuchni. Meble gastronomiczne również muszą być dostosowane do tych wymogów, dlatego wykonuje je się ze stali nierdzewnej. Projektanci i wykonawcy tego typu profesjonalnych mebli przykładają wagę nie tylko do samego materiału, który w oczywisty sposób musi wspierać gastronomika w dbałości o higienę produkcji, ale biorą po uwagę jakość połączeń poszczególnych elementów składających się na gotowy mebel. Wszystko po to, by umożliwić jak najdokładniejsze oczyszczenie go i umycie po zakończeniu dnia pracy. Odpowiednie oszlifowanie najdrobniejszego elementu powoduje, że okruszki czy resztki potraw łatwo jest usunąć z najodleglejszych fragmentów konstrukcji. Producenci umożliwiają dekonstrukcję mebla, tak aby każdy element można było niezależnie wyczyścić.

Kategorie mebli gastronomicznych

Meble gastronomiczne produkuje się w określonych kategoriach, zróżnicowanych pod katem funkcjonalności oraz miejsca, w którym będą wykorzystywane. Meble gastronomiczne dzielą się na:

  • stoły technologiczne: niezabudowane i zabudowane, wyposażone w szuflady i praktyczne szafki
  • stoły gastronomiczne do zmywalni
  • stoły przeznaczone do zabudowy zlewowej z opcją wyposażenia z półkami i szafkami
  • nadstawki na stół, to szafki wyposażone w drzwi suwane lub skrzydłowe a także w półki
  • blaty: stołowe i neutralne z opcją rozkładania do szczegółowego i dokładnego umycia i wyczyszczenia
  • pojemniki na odpadki, również z zamontowanymi kółkami.

Nie wystarczy wyposażyć kuchnię w nowoczesne meble gastronomiczne, by spełnić wymogi sanepidu. Każda restauracja musi stworzyć wyraźne podziały z uwagi na przetwarzanie określonych produktów spożywczych. Grupy produktów, takie jak: warzywa, mięso, ryby, potrawy mączne, jajka muszą mieć odrębne stanowiska dla obróbki wstępnej. Ciągi obróbki brudnej i czystej nie mogą się krzyżować. Takie wymagania muszą być realizowane przez restaurację w każdej minucie jej działalności.

źródło: active-company.pl – wyposażenie gastronomiczne