Drewno w łazience – jak wybrać panele drewniane?

Nowoczesne panele drewniane są niezwykle wytrzymałe, dlatego można je z powodzeniem stosować w kuchni lub łazience. Podłoga wyłożona panelami wykonanymi z cedru, jatoby czy iroko będzie się pięknie prezentowała i sprawi, że pomieszczenie stanie się wyjątkowo przytulne. W ten sposób można urządzić łazienkę w stylu klasycznym, skandynawskim lub glamour. A jak wybrać idealne drewno do nowoczesnego wnętrza?

Jaki gatunek drewna sprawdzi się w łazience?

Podłoga w łazience powinna być ciepła i przyjemna w dotyku, a jednocześnie musi być odporna na wilgoć i częsty kontakt z wodą. W tym pomieszczeniu można zastosować jedynie takie drewno, które jest twarde, stabilne i ma niski współczynnik skurczu. Wszystkie wspomniane wymagania spełniają panele wykonane z drewna egzotycznego, ponieważ charakteryzują się dużą zawartością garbników, substancji oleistych oraz związków żywicznych. Na rynku klienci znajdą piękne i starannie zaprojektowane panele podłogowe z dębu indyjskiego, iroko, jatoby, cedru, badi i wenge. W łazience dobrze się sprawdzą także niektóre rodzime gatunki drewna takie jak dąb, wiąz, jawor czy modrzew.

Czy wielkość paneli drewnianych ma znaczenie?

W nowoczesnych łazienkach często stosuje się duże panele drewniane, które pięknie wyglądają i tworzą spójną oraz zwartą zabudowę. Niewielkie szczeliny między panelami trzeba wypełnić elastomerem, by w ich strukturę nie wnikała woda. W tym pomieszczeniu warto zdecydować się na krzyżowe lub prostopadłe ułożenie drewna. Przy czym to ważne, by wybrać sposób, który optycznie powiększy wnętrze i sprawi, że łazienka wyda się szersza, niż jest w rzeczywistości. Alternatywą mogą być także deski barlineckie lub efektowny parkiet zbudowany z dużych klepek. Większe panele drewniane łatwiej będzie utrzymać w czystości, a ich impregnowanie nie zajmie domownikom dużo czasu.

Jak poprawnie zabezpieczyć panele drewniane w łazience?

Drewno w łazience wspaniale się prezentuje i jest wygodne w codziennym użytkowaniu. Jeśli panele mają przetrwać próbę czasu, to należy odpowiednio o nie dbać. W tym celu domownicy powinni regularnie je impregnować przy pomocy dedykowanych olejów, lakieru ochronnego lub dobrej jakości wosku. Dzięki tym zabiegom panele nie ulegną odkształceniu i będą się efektownie błyszczały przez wiele tygodni. W takiej łazience każdy domownik będzie się czuł bezpiecznie i komfortowo.

Panele drewniane mogą być podstawą do stworzenia wielu niebanalnych aranżacji. Ten materiał doskonale się komponuje zarówno z ciemnymi, jak i z jasnymi płytkami oraz z bardzo modnym ostatnio motywem marmuru. Zamawiając wybrany model, warto zwrócić uwagę na jego twardość, współczynnik skurczu i wymagania dotyczące pielęgnacji. Idealne panele z drewna powinny być też wyjątkowo trwałe i odporne na wilgoć.