Jak dbać o tkaniny zasłonowe?

Zasłony w domu stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także pełnią rolę izolacyjną. Chronią nasze wnętrza zarówno przed przepuszczaniem światła słonecznego, jak również zimą są tarczą dla chłodnego powietrza. Dodatkowo, wygłuszają pomieszczenie i chronią nas od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją zasłon, należy o nie szczególnie dbać. Podpowiadamy, w jaki sposób obchodzić się z zasłonami tak, by zdobiły wnętrze naszego domu jak najdłużej.

Po pierwsze – pranie

Etap prania, to jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej narażony na uszkodzenia krok dbania o zasłony. Tkaniny na zasłony powinny być prane w niskiej temperaturze nie przekraczającej 30°C. W zależności od zaleceń producenta, materiał można prać ręcznie bądź w pralce. Jeśli nie mamy wytycznych postępowania umieszczonych na metce zachowajmy czujność podczas prania zasłon. Jeśli firany są ciężkie, trudno będzie nam czyścić je ręcznie. Wówczas, spróbujmy uprać je w pralce automatycznej, wybierając program pralki przeznaczony do tkani delikatnych lub wybierzmy opcję prania ręcznego. Równie ważne jest, by zakończyć proces prania tkanin delikatnym wirowaniem, tak by jedynie lekko odsączyć wodę z zasłon i ich nie pomiąć. Pamiętajmy także o upewnieniu się, czy do bębna z pralki nie trafił jakiś ostry element np. haczyk lub żabka, które służą do upinania zasłon. Ostre przedmioty mogą uszkodzić delikatne tkaniny zasłon podczas prania. Do odświeżania zasłon stosujmy delikatne płyny piorące, pozbawione mocnych środków chemicznych w postaci wybielaczy.

Po drugie – suszenie

Po zakończeniu procesu czyszczenia zasłon, należy je wysuszyć. Złym pomysłem będzie skorzystanie z suszarki elektrycznej, której wysoka temperatura może spowodować kurczenie się tkanin oraz nieestetyczne zagięcia trudne do wyprasowania. Najlepszym sposobem jest wywieszenie mokrych zasłon w sposób naturalny. Wystarczy, gdy rozwiesimy je na suszarce do bielizny, która nie będzie wystawiona bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Takowe, mogłyby powodować blaknięcie kolorów zasłon.

Po trzecie – prasowanie

Dużym udogodnieniem jest, jeśli nasze zasłony wykonane są z niemnących tkanin i nie wymagają prasowania. Wówczas, możemy jeszcze wilgotne zawiesić na oknie. Jednak, jest to rzadkość. Często musimy sami zadbać o nienaganny wygląd zasłon prasując je. Na tym etapie uważajmy na wysokość temperatury żelazka. Używajmy możliwie najniższe programy prasowania. Zbyt wysoka temperatura będzie powodowała, że materiał przywrze do stopy, co grozi nieodwracalnymi uszkodzeniami w postaci spalonej lub stopionej tkaniny. Warto także zaopatrzyć się w parownicę, która może okazać się zbawienna przy tego typu pracach.

Pranie, prasowanie, oddziaływanie promieni słonecznych mogą osłabić kondycję materiału. Jeśli zachowamy wszystkie środki ostrożności dotyczące dbania o tkaniny zasłonowe, mamy pewność, że będą służyć nam jak najdłużej i cieszyć eleganckim i nienagannym wyglądem we wnętrzu domu.