Projektowanie sypialni tylko pozornie jest łatwą sprawą. Nie wystarczy zaplanować koloru ścian i pościeli. Trzeba znać parę ogólnych zasad, które wpłyną zarówno na odpowiedni design pomieszczenia, jak i jego funkcjonalność, szczególnie w kwestii oświetlenia. Może okazać się, iż sypialnia będzie stanowić nie tylko nasze miejsce wypoczynku i relaksu, ale stanie się również garderobą oraz biurem, co wymusi na nas większą przezorność w projektowaniu. Wszystko jest jednak wykonalne.
Światło główne
Oświetlenie jest w pełni uzależnione od funkcji pomieszczenia. Innego typu źródło światła znajdziemy w miejscu pracy, innego oczekiwać będziemy też w kuchni i sypialni. Ta ostatnia jednak z pewnością w pierwszej kolejności służyć nam będzie do wypoczynku i na tym powinniśmy się skupić. Zacząć należy od wyboru oświetlenia górnego. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy lampa na pewno równomiernie doświetla całe pomieszczenie, gdyż taka jest jej główna funkcja. To, jakiego typu będzie to oświetlenie, zależy również od naszego sufitu – inne źródło światła wybierzemy do sufitu podwieszanego niż płaskiego. Na rynku znajduje się jednak cała masa nowoczesnych lamp sufitowych do sypialni, w pełni uzależnionych od potrzeb klientów, lamp wiszących, zawieszanych i opraw wpuszczanych.
Nastrój i wygoda
Gdy już wybierzmy oświetlenie główne, możemy uzupełniać pomieszczenie o kolejne źródła światła. Warto przy tym podzielić pokój na strefy, które ułatwią określenie umiejscowienia lamp, ich wygląd i moc. Punktem centralnym w każdej sypialni jest łóżko. Należy je doświetlić odpowiednimi lampami nocnymi, które zagwarantują delikatne, nastrojowe światło rozproszone, otaczające nas przyjemnie relaksacyjną aurą. Nowoczesne lampki nocne do sypialni obecnie przyjmują rozmaite formy, nie tylko lamp wolnostojących. Możemy zamontować również designerskie kinkiety lub lampy wiszące po obu stronach łóżka, co z pewnością spełni swoją rolę delikatnego oświetlenia oraz innowacyjnego wystroju. Sypialnia stanie się przytulna i nabierze nowego charakteru.
Cała reszta
Jeżeli nasza sypialnia służy nam także za garderobę lub biuro, musimy zadbać o funkcjonalność tych stref. Z pomocą przychodzi jednak oświetlenie punktowe, skierowane konkretnie na tę część pomieszczenia, w której jest zapotrzebowanie na światło. W przypadku części garderobianej, możemy uzupełnić ją taśmami LED, co będzie stanowiło ciekawy i funkcjonalny dodatek.
Zasady ogólne
Aby dobrze zaprojektować oświetlenie w sypialni, trzeba pamiętać, iż jest to przede wszystkim miejsce wypoczynku, gdzie możemy się zregenerować, z ulubioną książką lub w towarzystwie partnera. Najważniejsze, oprócz rozmieszczenia lamp, są ich moc i kolor. Najlepszym wyborem jest światło o mocy 2700 – 3000 K, w kolorze żółtym. Pozostałe części pokoju możemy doświetlić mocniejszymi (lub słabszymi) żarówkami, o niezależnym źródle podłączenia. Ułatwią to nam nie tylko oddzielne włączniki dla każdego światła, ale także lampy sterowane telefonem, które intuicyjnie dopasują się do naszych potrzeb i pozostawią nam możliwość ich łatwego wyregulowania (a czasem również zmianę koloru!).
Dobre zaprojektowanie oświetlenia w sypialni to podstawa jego funkcjonalności, co wymaga szczególnej uwagi od projektującego. Cały proces projektowania oraz wcielania planów w życie powinien przebiec pomyślnie i mieć satysfakcjonujący rezultat, jeśli będziemy trzymać się tych paru prostych zasad.