Jak nie dopuścić do zniszczenia płyty balkonowej?

Piękny i zadbany balkon otoczony zielenią, na którym możemy delektować się widokiem jest w zasięgu ręki każdego. Należy jednak pamiętać, że balkon, jest najbardziej narażoną na warunki pogodowe częścią mieszkania czy domu. Jak nie dopuścić do zniszczenia płyty balkonowej?

Płyta balkonowa – jak ją chronić przed warunkami atmosferycznymi?

Mając w planach budowę lub remont balkonu,  należy zapoznać się bliżej z tematem izolacji płyty balkonowej. W klimacie umiarkowanym, w którym w ciągu roku dochodzi do znacznych spadków temperatury w zimę, oblodzeń i opadów śniegu a także w przypadku występowania upałów i deszczów należy zabezpieczyć płytę balkonową przed tymi czynnikami. W przypadku ciągłego kontaktu wody z betonem i znacznym spadkiem temperatury, dochodzi do przenikania wody poprzez mikroszczeliny wewnątrz betonu, a niska temperatura sprawia, że woda zamarza i rozsadza beton, osłabiając jego strukturę. Nieodpowiednia izolacja albo całkowity jej brak, może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia betonu i konstrukcji balkonowej.

Hydroizolacja płyty balkonowej – jak wybrać odpowiedni produkt?

Hydroizolacja balkonu to najlepszy wybór przy podejmowaniu decyzji o zabezpieczeniu swojego balkonu przed deszczem i mrozem. Na rynku dostępna jest cała gama produktów, przeznaczonych do izolacji płyty balkonowej.  Najczęstszymi wyborami są:

  • Folia hydroizolacyjne w płynie
  • Masa uszczelniająca
  • Klej hydroizolacyjny

Folia w płynie to doby wybór, jeśli chcemy zapewnić warstwę hydroizolacyjną na balkonie ale również podłogach i ścianach, które wymagają zabezpieczenia. Folia po zaaplikowaniu tworzy powłokę zabezpieczająca przed dostawaniem się wilgoci. Masa uszczelniająca sprawdzi się w przypadku pierwszej warstwy uszczelnienia. Jej składniki aktywują się podczas kontaktu z powietrzem, a zawarte w niej polimery zawiązują się, tworząc wytrzymałą i estetyczną ochronę betonu. Klej hydroizolacyjny to rozwiązanie, na które pada wybór, jeśli na balkonie będą układane płytki ceramiczne. Klej oprócz właściwości mocujących i płytki, zapewnia wodoodporną warstwę hydroizolacyjną.

Jak przeprowadzić hydroizolację balkonu? 

Hydroizolacje balkonu jest koniecznością i najlepiej przeprowadzić ją już na etapie budowy. W przypadku budowy balkonu należy przeprowadzić główną izolacje, kładzioną bezpośrednio na warstwę przygotowanego i oczyszczonego betonu. W tym kroku należy położyć masę uszczelniającą, równomiernie rozprowadzić ją po całej powierzchni, wychodząc ponad cokół na kilkanaście centymetrów aby zabezpieczyć miejsca newralgiczne, na których dochodzi do skroplenia wilgoci i ociekania wodą. Po nałożeniu masy, należy położyć warstwę rozdzielająca- włókninę techniczną bądź matę drenującą. Druga warstwa hydroizolacji balkonu zapewni pełną ochronę przed zawilgoceniem. W zależności od materiału, którym będzie wykończony balkon  (płytki ceramiczne czy drewno) należy wybrać dedykowany produkt hydroizolacyjny np. folię. Folię najlepiej nakładać pędzlem bądź wałkiem.

Odpowiednia hydroizolacja balkonu zapewni nie tylko estetyczny wygląd ale przede wszystkim bezpieczeństwo używania przez wiele lat.