Klepsydra do sauny – co to takiego?

Przebywając w saunie czas pędzi, więc pojawia się potrzeba odmierzenia go, aby pobyt tam zbytnio się nie przedłużył. Jednak zwykłe zegary, telefony czy też klepsydry nie sprostają warunkom, jakie panują w środku. Temperatura w saunie może uszkodzić urządzenia nieprzystosowane do gorącego. W tym celu powstała więc specjalna klepsydra do sauny.

Czas spędzany w saunie

Zadaniem klepsydr jest oczywiście odmierzenie konkretnej ilości czasu, w tym przypadku zakres około 5-15 minut. Czas saunowania powinien być krótki, zaleca się nawet kilka np. 5 minutowych wejść niż jedno dłuższe. Zdecydowanie lepiej działa na organizm przerywana forma przebywania w saunie. Tak precyzyjną ilość czasu ciężko wymierzyć “na oko”. Potrzebujemy więc miernika w formie klepsydry, który powiadomi nas o czasie, jaki pozostał do wyjścia.

Czym się różni klepsydra do sauny od zwykłej?

Gorące powietrze sprawia, że nie każdy materiał będzie mógł funkcjonować i wytrzymać w saunie, dlatego tworzone są specjalne klepsydry wykonane z solidnych materiałów na potrzeby saun. Materiał ich wykonania to drewno oraz najczęściej szkło, a także poliwęglan, który poradzi sobie z wysokimi temperaturami, nie odkształci się, ani nie odbarwi. W środku przesypuje się piasek, często barwiony na widoczne kolory. Te urządzenia powinny być także odporne na wilgoć.

Klepsydra klepsydrze nie równa

W saunach suchych jest możliwość zainstalowania także klepsydr z podświetleniem, do których niezbędne jest podłączenie prądu. Jednak zalety ich stosowania są niebywałe, ponieważ sauny przeważnie są miejscem zaciemnionym. Podświetlenie klepsydry sprawi, że ich widoczność znacznie się poprawi.

Sauna – dla kogo?

Sauna to miejsce, gdzie nie tylko możemy się zrelaksować, ale także wyleczyć wiele schorzeń. Przebywanie w gorących pomieszczeniach świetnie sprawdzi się przy chorych zatokach, bowiem wspomaga udrożnienie kanałów nosowych. Sauna w pozytywny sposób wpływa na układ krążenia oraz oczyszcza cały organizm. Dodatkowo pobudza metabolizm, a także wspomaga odchudzanie i ujędrnia skórę. Zalet korzystania z nich jest mnóstwo. Jej zbawienny wpływ na organizm docenia wiele osób.

Wyposażenie sauny – co oprócz klepsydr?

Akcesoria do saun sprawiają, że korzysta się z nich wygodnie. Oprócz klepsydr do sauny przydatne są także higrometry mierzące wilgotność oraz termometry mierzące temperaturę w saunie. Ceber do sauny to nic innego, jak wiaderko z drewna, pokryte przeważnie innym materiałem od środka, żeby nie przeciekało. Chochle wykonane z drewna są także przydatne w saunach. Służą one tak samo jak wiaderka do polewania wodą ogrzanych kamieni, z tym, że wiadrem nabierzemy więcej wody naraz.

Klepsydra do sauny niezbędny dodatek pozwalający na spędzenie czasu przyjemnie i bezstresowo. Świadomość, że czas jest mierzony sprawia, że można się odpowiednio zrelaksować. Klepsydry to wyposażenie, które jest niemal obowiązkowe w każdej saunie. Z pewnością ułatwiają one korzystanie z nich.