Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe (zewnętrzne) to często wybór na lata i warto zakup poprzedzić rzetelną analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Jakimi zasadami kierować się przed wyborem drzwi zewnętrznych i w jaki sposób podejść prawidłowo do montażu?

Praktyczne wskazówki dotyczące wyboru drzwi zewnętrznych

  • czynniki atmosferyczne, w zależności od rodzaju nieruchomości

Drzwi zewnętrzne wprowadzane w domu powinny charakteryzować się zwiększoną odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Ten problem natomiast nie występuje w przypadku wyboru modelu do bloku, czy kamienicy.

  • prawidłowe ocieplenie, czyli krytyczna właściwość w czasach kryzysu energetycznego

Izolacja termiczna samych drzwi nie wystarczy. Przyda się przede wszystkim prawidłowy montaż, który wykluczy prześwity. Dobre drzwi umożliwiają lepsze zachowanie energii, a w tak kryzysowych czasach to jeden z ważniejszych czynników wyboru. Do ocieplenia odnosi się wskaźnik przenikania ciepła.

  • wyciszenie drzwi to większy komfort dla domowników

Drzwi zewnętrzne o odpowiednim stopniu wyciszenia dają ulgę przed hałasującymi sąsiadami i zapewniają większą prywatność domownikom. Warto przyjrzeć się technice wypełnienia skrzydła. Im bardziej gęsty materiał, tym lepiej. Dodatki ozdobne w postaci przeszkleń, albo innych, luźniejszych elementów zaburzają prawidłową akustykę. Drzwi najczęściej wypełnia się pianką poliuretanową, albo wełną mineralną. Do akustyki odnosi się bezpośrednio wskaźnik Rw podawany w katalogu produktu.

  • czy to naprawdę drzwi antywłamaniowe?

Drzwi zewnętrzne powinny wytrzymać poważniejsze uderzenie i mniejsze uszkodzenia mechaniczne. Właściwości antywłamaniowe należy połączyć z ochroną przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Im więcej zabezpieczeń w drzwiach, szczególnie wejściowych, tym lepiej dla rodziny. Dochodzi do tego mniej problemów serwisowych w przyszłości.

A co z kwestiami montażu i możliwościami materiałowymi?

Montaż drzwi najlepiej prowadzić na zewnątrz. Skrzydło powinno otwierać się nie w stronę przedpokoju, ale w stronę klatki, albo podwórka. Dzięki temu można zaoszczędzić cenny metraż, bez łamania norm budowlanych i technicznych. Na rynku spotyka się powszechnie drzwi wykonane z PCW, drewna oraz aluminium. Akurat konstrukcje aluminiowe wyróżniają się unikalnym, designerskim wyglądem i często posiadają ciekawe przeszklenia, albo unikalne uzupełnienia, nietypowe klamki. Stolarka drzwiowa i okienna powinna wyglądać mniej więcej podobnie, żeby nie zaburzać odbioru nieruchomości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem drzwi zewnętrznych?

Oczywiście estetyka, dostęp do długoterminowego serwisu i materiałów eksploatacyjnych to bardzo przydatne sprawy. Warto rozmawiać z bezpośrednim producentem udostępniającym przy okazji konsultacje z projektantem, albo lepiej wizualizacje. Drzwi zewnętrzne to z reguły inwestycja do kolejnego remontu, czyli w praktyce na około 10-15 lat, więc warto poświęcić chwilę na optymalny wybór. Do właściwości technicznych drzwi wejściowych odnoszą się wyraźne przepisy, dlatego tak naprawdę trudno o większe pomyłki.