Prezerwatywy to bez wątpienia najpopularniejszy obecnie środek antykoncepcyjny. Z jednej strony minimalizują ryzyko niechcianej ciąży, a z drugiej strony stanowią wysoce skuteczne zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, czy też infekcjami bakteryjnymi. Wpływ na skuteczność prezerwatyw ma m.in. odpowiednie ich zakładanie. Jak to robić?
Jak założyć prezerwatywę?
Przede wszystkim każdorazowo prezerwatywa powinna być założona jeszcze przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Prezerwatywy dostępne są w pojedynczych opakowaniach, które należy otworzyć od strony ząbkowanej, aby nie uszkodzić struktury środka antykoncepcyjnego. Po wyjęciu produktu z opakowania można przystąpić do jego nakładania na prącie we wzwodzie. Należy pamiętać o tym, że zrolowana część prezerwatywy musi znajdować się na zewnątrz, bo tylko w ten sposób można prawidłowo nałożyć ją na penisa i zapewnić jej wysoką skuteczność.
Na końcu prezerwatywy znajduje się pojemniczek. Należy go nacisnąć i pozbyć się z niego powietrza, a następnie nasunąć prezerwatywę na prącie nie puszczając tego pojemniczka. Prawidłowo powinno się to wykonać przy użyciu obu dłoni.
Co może świadczyć o błędnie nałożonej prezerwatywie?
Jeżeli w trakcie stosunku dochodzi do zwijania się prezerwatywy, to należy rozwinąć ją ponownie. Nie zawsze świadczy to o źle założonym kondomie. W sytuacji gdy prezerwatywa zsunie się z członka, to nie należy jej użytkować ponownie. Powtórne nałożenie tego kondoma może wpłynąć na brak jego skuteczności oraz negatywnie przełożyć się na jakość stosunku.
Błędnie założona prezerwatywa może być nieskuteczna. Jeżeli w jej końcówce będzie powietrze, to grozi to pęknięciem zabezpieczenia w trakcie stosunku. Konsekwencją takiego zdarzenia może być niechciana ciąża lub zarażenie się, lub drugiej osoby chorobą przenoszoną płciowo.
Jak zdjąć prezerwatywę?
Wpływ na bezpieczeństwo użytkowania kondomów ma także odpowiedni sposób ich zdejmowania. Po wytrysku należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy penisa i delikatnie się z nim wycofać. Czynność ta powinna być wykonana od razu po stosunku w sytuacji, gdy członek znajduje się jeszcze w fazie wzwodu. Zdjętą prezerwatywę należy zawiązać i zabezpieczyć chusteczką lub ręcznikiem papierowym, a następnie wyrzucić do kosza.
Czy prezerwatywa daje stuprocentową skuteczność?
Należy pamiętać o tym, że prezerwatywy nie zapewniają stuprocentowej skuteczności. Dostępne na rynku produkty muszą spełniać rygorystyczne normy i ich skuteczność szacuje się na około 98%. Oznacza to, że średnio w 2 na 100 przypadków kondom nie zapewni zabezpieczenia. Oczywiście nie oznacza to od razu, że będzie skutkowało to niechcianą ciążą lub zarażeniem. Aby do tego doszło, muszą zostać spełnione również inne czynniki.
Jakie są rodzaje prezerwatyw?
Obecnie na rynku dostępne są bardzo różne prezerwatywy. Rodzaje dostosowane są do potrzeb i preferencji użytkowników. Producenci za wszelką cenę chcą zadbać o zapewnienie jak najlepszych doznań partnerom podczas stosunku, jednocześnie dbając o ich bezpieczeństwo. Do popularnych rodzajów prezerwatyw zalicza się m.in.: klasyczne, prążkowane, z wypustkami, smakowe i dodatkowo nawilżane. Ich wybór jest sprawą indywidualną.