Jak zapakować kwiaty do wysyłki?

Kwiaty doniczkowe, sadzonki, krzewy i drzewka ogrodowe to towary wyjątkowo delikatne. W transporcie może łatwo dojść do uszkodzenia takich przesyłek, przy długim przewozie rośliny mogą zwiędnąć. Z tego względu niewielu przewoźników podejmuje się takich zleceń. Najważniejszym elementem decydującym o sukcesie transportu jest odpowiednie zapakowanie kwiatów do wysyłki.

Bezpieczne pakowanie kwiatów i sadzonek

Wysyłając rośliny kurierem, należy je odpowiednio zapakować, jest to obowiązek nadawcy. Pakowanie kwiatów do wysyłki powinno uwzględniać takie czynniki jak:

  • dostateczna stabilizacja towaru,
  • dostęp do świeżego powietrza,
  • ochrona rośliny przed działaniem zewnętrznych czynników mechanicznych.

Najlepszym rozwiązaniem na przewóz niewielkich kwiatów doniczkowych jest umieszczenie ich w kartonie. Powinien on być odpowiedniej wielkości, aby roślina od samego początku nie była ugnieciona.

Doniczka nie może się przemieszczać w trakcie transportu, dobrym i nieskomplikowanym sposobem jest przyklejenie jej za pomocą taśmy dwustronnej do dna kartonu.

Trzeba również zabezpieczyć ziemię z doniczki, aby nie rozsypała się w czasie transportu, zazwyczaj wystarczy owinąć ją folią stretch albo folią spożywczą. Pusta przestrzeń w kartonie także powinna być wypełniona, można zastosować do tego celu specjalną folię wypełnioną powietrzem, styropian, albo zmięte gazety. W taki sposób roślina jest podwójnie zabezpieczona przed poruszaniem się w kartonie.

Zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera, można zastosować specjalny rodzaj wkładów ocieplających, które generują ciepło około 40 godzin. W trakcie sortowania i transportu przesyłka jest traktowana o wiele uważniej, jeśli jest oznaczona nalepkami z informacjami dotyczącymi jej zawartości. Kwiaty doniczkowe, które mają większe gabaryty, mogą być wysyłane na palecie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Sposób pakowania kwiatów jest uzależniony przede wszystkim od ich wielkości, liczby sztuk, a także czy są to kwiaty cięte, czy z systemem korzeniowym. Najlepszym sposobem do transportu kwiatów ciętych pozbawionych systemu korzeniowego są chłodnie.

Można również wysyłać kwiaty doniczkowe i mniejsze sadzonki bez doniczki. Cały system korzeniowy trzeba wówczas zabezpieczyć przed wysychaniem, a zielone części rośliny przed uszkodzeniem. Bryłę z korzeniami można owinąć wilgotnym papierem toaletowym albo wacikami, a następnie folią spożywczą.

Jeśli roślin jest więcej, należy owinąć je razem folią, a następnie umieścić w małym kartoniku albo plastikowym pudełku, ważne aby pojemnik był odporny na zgniecenie. Wolną przestrzeń w pudełku trzeba uzupełnić wypełniaczami.

Należy również pamiętać, aby nie wysyłać świeżo podlanych roślin, ziemia nie powinna być zbyt wilgotna, ponieważ w trakcie transportu nie ma możliwości odparowania i korzenie mogą zgnić. Trzeba także dołożyć wszelkich starań, aby transport trwał jak najkrócej, lepiej nie wysyłać takich przesyłek przed weekendem, albo dniami wolnymi od pracy.