Jaką miskę woli kot – płytką czy głęboką?

Miłośnicy kotów bez trudu znajdą na rynku wiele akcesoriów i gadżetów dla swoich czworonogów. Wybór jest trudny – miska ozdobiona uszami czy tylko wizerunkiem łapek? Ale to nie wygląd powinien być kryterium wyboru. Odpowiednia miska dla kota spełnia kilka warunków. Bez nich kot jej nie zaakceptuje.

Co to jest syndrom stresu wąsów?

Jeśli kot wykazuje następujące objawy:

  • wyławia jedzenie z miski łapą,
  • wyjmuje jedzenie z miski pyszczkiem, kładzie na podłodze i dopiero zjada,
  • zjada tylko to, co znajduje się na środku miski,
  • stoi przed pełną miską i nie je,
  • prosi o jedzenie, chociaż miska jest pełna,

Może to oznaczać, że odczuwa ból podczas posiłków. To dlatego, że o krawędź miski uderzają jego wąsy. Taki zespół objawów to syndrom stresu wąsów. Wąsy to bardzo ważny narząd. Za ich pomocą kot doskonale orientuje się w ciemności. Dzięki wąsom nawet niewidome koty mogą bezpiecznie poruszać się, a nawet wspinać na drzewa. Wąsy informują kota, czy zmieści się w wąskim otworze, ponadto podczas polowania oddają kontur ofiary.

Jaka jest właściwa miska dla kotów?

Jeśli kot wykazuje dziwne zachowania podczas jedzenia, można wykonać prosty test: zaoferować posiłek na płaskim talerzu lub na specjalnej płaskiej misce dla kota. Jeśli kot zaczyna jeść normalnie, należy sprawić mu nową miskę. Optymalna jest płaska, z niskim brzegiem (maksymalnie 4 cm), o średnicy 15 cm. Idealny kształt to owal lub koło, dzięki czemu resztki nie zostają w rogach. Najlepiej, żeby była wykonana z przyjaznych, nietoksycznych materiałów. Dostępne są już miski dla kotów z materiałów biodegradowalnych. Są one nie tylko bezpieczne i przyjazne dla środowiska, ale także mają gładką powierzchnię i w porach nie gromadzą się bakterie. Dobrze, żeby naczynie, z którego kot je nie było zbyt lekkie, w przeciwnym razie będzie się ślizgać po podłodze podczas jedzenia. Alternatywnie można użyć specjalnej, antypoślizgowej podkładki.

Czy miska dla kota powinna stać na podwyższeniu?

Koty są naturalnie przystosowane do jedzenia z ziemi. Taki sposób serwowania im posiłku gwarantuje zachowanie zdrowia i prawidłowej postawy. Przeciwnie niż w przypadku psów, zwłaszcza dużych i starych, kot doskonale znosi karmienie z miski stojącej na podłodze. Najważniejsze, żeby była to płaska miska. Ponadto warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Materiał, z którego jest wykonana miseczka nie może zawierać substancji szkodliwych w kontakcie z żywnością.

Są koty, które odmawiają jedzenia również z płaskiego talerze. Zawsze jest to sygnałem ostrzegawczym i w takim przypadku należy wybrać się do weterynarza.