Kiedy zacząć naukę pływania?

Pływanie to jedna z korzystniejszych form aktywności fizycznej. Daje wiele korzyści zdrowotnych. W związku z tym, że jest uprawiana w wodzie jest dobrym sportem także dla seniorów. Kiedy najlepiej zacząć naukę pływania?

Kiedy warto uczyć się pływać?

Pływanie najlepiej zacząć jak najwcześniej. Rodzice mogą zabierać na basen nawet niemowlaki od 3 miesiąca życia. Takie dziecko od razu nie wskoczy do basenu i nie nauczy się pływać, ale zacznie oswajać się z wodą, co zaowocuje w późniejszym czasie. Na basenach dostępne są brodziki z niewielką ilością wody, które można spokojnie przeznaczyć dla małych dzieci. Oswajać dzieci od małego z wodą można także w wannie robiąc im kąpiele często z różnymi zabawkami, żeby miały dodatkową atrakcję.

Wiek dzieci, a umiejętności

Maluchy do roku czasu mogą nauczyć się wstrzymywać oddech. Do dwóch lat zaczynają świadomiej podchodzić do wykonywania poleceń oraz próbują wykonywać samodzielne ruchy. Takie dzieci można nauczyć np. zanurzania się w wodzie. Od 3 roku życia dzieci mogą uczęszczać na lekcje do instruktorów pływania. Rok później dziecko może pływać samodzielnie, a powyżej 5 roku życia może zacząć uczyć się już wybranych stylów pływackich.

Pływanie – sport dla każdego

Pomimo tego, że już od wczesnych lat niemowlęcych warto zacząć naukę pływania jest również możliwość rozpoczęcia lekcji w późniejszym okresie. Istnieją specjalne kursy dla grup lub lekcje indywidualne dla dzieci, nastolatków, dorosłych, a nawet seniorów. Pływać warto zacząć w każdym wieku. Pływanie korzystnie wpływa na kondycję, poprawia samopoczucie i wysmukla sylwetkę. W trakcie nauki poprawie ulega sprawność motoryczna. Dzięki regularnym lekcjom możliwa jest poprawa koordynacji. Można ćwiczyć różne style pływackie, z których każdy koncentruje się na pracy innych mięśni. Pływanie w korzystny sposób wpływa na kręgosłup. Dzięki niemu wzmacniane są mięśnie pleców, a kręgosłup zachowuje właściwą formę. Pływania wpływa także na pewność siebie i poczucie własnej wartości, co jest kolejnym pretekstem do tego, żeby zacząć je uprawiać w jak najmłodszym wieku.

Pływanie – samemu czy w grupie?

Pływać można uczyć się samemu, ale w dzisiejszych czasach istnieje wiele kursów, które zachęcają do nauki tej formy aktywności fizycznej. Instruktorzy prześcigają się w pomysłach jak zachęcić nowych kursantów. Żyjemy w czasach, w których istnieje bardzo szybki dostęp do informacji. Wystarczy wyszukać nauka pływania w Warszawie, czy innej miejscowości albo nauka pływania dla dzieci i wyskakuje mnóstwo pływalni, które oferują swoje usługi.

Jak wybrać dobrego instruktora?

Po pierwsze trzeba mieć pewność, że instruktor będzie profesjonalistą, co oznacza, że posiada odpowiednie certyfikaty do nauki. Warto przyjrzeć się ofercie godzinowej pływalni, czyli temu ile czasu potrzebujemy, żeby wejść w odpowiedni rytm. Lekcja powinna trwać minimum 30 minut i odbywać się co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Dobrze jest się uczyć w małych grupach albo indywidualnie, żeby mieć większą uwagę instruktora i dzięki temu na bieżąco korygować błędy. Nauka pływania w odpowiednich warunkach i z dobrze wybranym instruktorem na pewno sprawi wiele frajdy i każda lekcja będzie niezapomnianym doświadczeniem.