Jaką deskorolkę wybrać?

Spróbowanie swoich sił w jeździe na desce zawsze jest pewnym wyzwaniem. Jednak sama decyzja to dopiero pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia przygody z tym sportem. Kolejnym jest wybór odpowiedniej deskorolki, który spędza sen z powiek wielu osobom, które wcześniej nie miały żadnej styczności ze skateboardingiem. Na jaki model się zdecydować? To w dużej mierze zależy od tego jak chcesz jeździć. Dostępny na rynku ogrom modeli bywa przytłaczający i może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Prócz ceny oraz wzorów oferowane deski różnią się właśnie przeznaczeniem, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się przynajmniej z najpopularniejszymi modelami, które przedstawiamy poniżej.

Deskorolka klasyczna

Często zwana po prostu skateboardem, hit sprzedażowy oferowany przez każdy skate shop. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów deskorolek, co zawdzięcza przede wszystkim swojej uniwersalności, umożliwiającej jej wykorzystanie nie tylko do wykonywania trików, ale również do sprawnego przemieszczania się w miejskiej dżungli. Zazwyczaj wyposażona jest w metalowe trucki, natomiast rodzaj zastosowanych kółek zależy od preferencji użytkownika – miękkie kółka sprawdzą się lepiej podczas jazdy po chodnikach, gdyż lepiej amortyzują wstrząsy, natomiast twarde kółka będą bezkonkurencyjne podczas jazdy wyczynowej. W porównaniu do innego popularnego rodzaju desek, longboardów, ich kółka są zdecydowanie mniejsze oraz bardziej twarde, dzięki czemu stawiają zdecydowanie większy opór.

Longboard

Jak wskazuje na to nazwa, jedną z cech wyróżniających ten typ deskorolek na tle konkurentów jest ich długość, jednak różnic jest zdecydowanie więcej. Z racji tego, że wyposaża się je w zdecydowanie szersze trucki oraz większe kółka mogą osiągać duże prędkości. Ich głównym przeznaczeniem jest szybka jazda po asfalcie oraz zjazdy, dlatego wyglądem przypominają nieco deski snowboardowe. Technika jazdy jaką stosuje się w czasie korzystania z tego rozwiązania przypomina nieco surfowanie, dlatego niektórzy wykorzystują ją w roli „symulatora”.

Pennyboard

Pennyboard przez niektórych uznawany jest za pomniejszoną wersję longboardu, lepiej przystosowaną do użytkowania w miastach. Jego kółka mają najczęściej identyczny rozmiar jak te stosowane w „większym bracie”, za to sama deska ma z reguły nie więcej niż pół metra, co przekłada się na doskonałą zwrotność i przyczepność. Ich największymi zaletami nad konkurencją są kompaktowe wymiary, niższa masa oraz atrakcyjniejsza cena. Za sprawą tych trzech czynników pennyboard jest niczym czapki skate – zyskuje uznanie coraz szerszego grona wiernych fanów, doceniających jego funkcjonalność oraz uniwersalność. Sprawdzi się bowiem równie dobrze podczas jazdy w mieście, jak i w parku, a do tego dzięki swoim wymiarom i wadze nie nastręcza żadnych trudności z jego transportowaniem.

Waveboard

Czasami nazywany snakeboardem (od sposobu działania w czasie jazdy) jest prawdopodobnie najbardziej awangardowym z klasycznych rodzajów deskorolek. Podstawą jego konstrukcji są dwie płyty wykonane z bardzo wytrzymałego materiału połączone sprężyną, posiadające możliwość niezależnego przemieszczania się względem siebie. Dzięki wykonywaniu odpowiednich ruchów użytkownik ma możliwość wprawienia deskorolki w ruch bez odpychania się od ziemi – wystarczy odpowiednia praca bioder i nóg. Co ciekawe, przy wykorzystaniu tej techniki można nie tylko zjeżdżać, ale także wjeżdżać pod górkę. Na tym typie deskorolki pojeździmy głównie na równych drogach lub w parkach, korzystanie ze skateparku nie będzie najlepszym pomysłem.