Social media w obecnych czasach, stały się naszą lupą na świat. Treści, które zawsze mamy pod ręką, które kuszą nas w każdej minucie naszego życia, zabierają nam cenny czas w niepozorny sposób, bombardując całą masą nic nieznaczących informacji. Social media są naszym serwisem informacyjnym, encyklopedią i wyrocznią, która błyskawicznie udziela nam odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Jaki wpływ na psychikę mają social media?
FOMO. Choroba, która atakuje incognito
Nasz umysł z każdej strony atakowany jest różnego rodzaju bodźcami i uzależnia się od krótkich strzałów dopaminowych. Każdy filmik, informacja czy zdjęcie jest jak mała szpileczka, która na moment go pobudza. FOMO to w wolnym tłumaczeniu niepokój. Występuje u nas w postaci lęku przed przegapieniem czegoś istotnego. Podświadomy lęk, że ominie nas jakaś ważna informacja lub wydarzenie, które właśnie organizują nasi znajomi. Social media w dłużej perspektywie wywołują w nas smutek i brak wiary w siebie. Obserwujemy pozornie idealne, wykreowane życia i porównujemy je ze swoim. Rodzą one w nas kompleksy związane z naszym wyglądem czy sytuacją materialną. Szczególnie narażone są osoby w wieku dojrzewania, które często biorą wszystko to, co widzą w sieci bardzo dosłownie, co z kolei prowadzi do problemów z akceptacją siebie i poczuciem własnej wartości.
Depresja i hejt
Nie bez powodu coraz częściej mówi się, że to depresja jest najpoważniejsza choroba XXI w. i zbiera coraz większe żniwo. Social media z pewnością dokładają do tego sporą cegłę. Wszechobecny hejt i ocenianie nas pod względem atrakcyjności, poglądów i sytuacji finansowej to ogromny problem w dzisiejszych czasach. Dodatkowo poczucie anonimowości zwiększa bezkarność i pewność siebie ludzi wyżywających się w sieci na innych. Kolejki chętnych na psychoterapię w Warszawie Śródmieście są coraz większe i być może w przyszłości, jeżeli to zjawisko nie wyhamuje, może zabraknąć fachowej pomocy.
Problemy ze snem i pamięcią
Ciągłe patrzenie w ekran telefonu utrzymuje nasz umysł w stanie gotowości, przez co ciężej jest nam się wyciszyć i zasnąć. Bez telefonu obniża się nasz nastrój, czujemy lęk i zdenerwowanie, dlatego nawet bez konkretnej potrzeby sięgamy po niego i zerkamy na poszczególne serwisy społecznościowe. Nic więc dziwnego, że mamy problem ze snem. Kładąc się bezpośrednio po odstawieniu telefonu, nasz umysł ciągle pracuje, a ilość informacji, którą jest bombardowany, wpływa na problemy z pamięcią.
Social media to niewątpliwie ułatwienie i narzędzie, które potrafi być bardzo pomocne, ale ilość treści, którą atakujemy swój mózg, ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Warto z głową korzystać z dobrodziejstw technologii i z umiarem dozować informacje.