Konsultacja z fizjoterapeutą – kiedy się na nią udać?

Konsultacja z fizjoterapeutą może znacząco zmienić codzienny komfort każdego człowieka. Nie ma co do tego wątpliwości. Wizytę u tego specjalisty powinno traktować się jak inne konsultacje, które wykonuje się regularnie – szczególnie jeśli człowiek mierzy się z choć jednym z poniższych problemów. Oto co warto wiedzieć na temat konsultacji z fizjoterapeutą.

Kiedy udać się na konsultację z fizjoterapeutą?

Konsultacja z fizjoterapeutą to bardzo częsta decyzja osób, które mierzą się z jednym z poniższych problemów. Po pierwsze, na fizjoterapię może skierować lekarz ortopeda traumatolog lub neurochirurg traumatolog, który leczył urazy, choroby narządów ruchu lub zwyrodnienia. W takim przypadku konsultacja z fizjoterapeutą pomoże zaplanować działania mające na celu przygotowania do operacji lub ułatwienie leczenia pooperacyjnego.

Ponadto konsultacja może być elementem leczenia zachowawczego. Co to znaczy? Każdy może udać się na konsultację, nie trzeba mieć do tego skierowania. Jeśli odczuwa się ból, walczy z ograniczeniami ruchowymi lub innymi objawami w obrębie narządów ruchu, które nie dają poważnych niedowładów, można, a nawet powinno się, skonsultować swoje problemy z fizjoterapeutą. Niektórzy na konsultację udają się zapobiegawczo, chcąc zwiększyć intensywność lub regularność treningów. To opcja chętnie wybierana przez sportowców, również tych zajmujących się aktywnościami amatorsko.

Warto pamiętać, że każdy dłużej występujący ból może postępować. Urazy łatwo pogorszyć, a co za tym idzie – jeszcze dłużej walczyć z konsekwencjami. Niektóre z nich są nieodwracalne, przez co dane części ciała już zawsze będą wrażliwsze np. na większą aktywność fizyczną lub podnoszenie ciężarów. Warto mieć to na uwadze i zbyt długo nie odkładać konsultacji!

Do jakiego specjalisty warto się udać?

Wybierając specjalistę z zakresu fizjoterapii, który przeprowadzi wstępną konsultację i podejmie dalsze działania, warto postawić na osoby mające odpowiednie kwalifikacje – od wykształcenia zaczynając.

Ponadto warto poszukać fizjoterapeuty, który specjalizuje się w danej dziedzinie, a jeśli ma się wątpliwości, napisać do niego wiadomość lub zadzwonić. Krótki, wstępny wywiad jest mile widziany przez specjalistów, którzy chcą jak najlepiej przygotować się do wizyty. Ponadto bardzo ważna jest dostępność terminów. Niestety, osoby oczekujące wizyty w ramach NFZ mogą mocno zdziwić się dostępnymi terminami, a także tym, jak niewiele czasu lekarze specjaliści mogą poświęcić na danego pacjenta.

Skorzystanie z oferty prywatnych gabinetów to gwarancja wysokiej jakości obsługi dostosowanej do potrzeb pacjentów, którzy mają dość bólu, chcą zminimalizować ryzyko jego wystąpienia lub przygotować się na operację.