Wyrób domowych wędlin – czego potrzebujesz?

Wytwarzanie wędliny, wbrew pozorom jest procesem łatwiejszym, niż mogłoby Ci się wydawać. Jeżeli lubisz wysoką jakość spożywanych produktów, a jednocześnie lubisz gotować, dowiedz się czego potrzebujesz, aby wyrobić własną, domową wędlinę.

Rodzaje wędlin

Zanim rozpoczniesz przygotowania do wytwarzania domowych wędlin, określ efekt końcowy, jaki chcesz uzyskać. Wędliny mają bowiem kilka różnych rodzajów, które nie tylko różnią się smakiem, ale również sposobem przygotowania. Do wyboru masz:

  • Wędliny parzone
  • Wędliny wędzone
  • Surowe wędliny dojrzewające

Do każdej z tych wędlin niezbędne jest przygotowanie odpowiednich produktów, ale także zapewnienie właściwej technologii. Na przykład do wędlin wędzonych niezbędna jest wędzarnia. Niekoniecznie bardzo rozbudowana, ale jednak dymiąca. Do wędlin surowych niezbędne będą jelita albo specjalne osłonki, a do parzonych może przydać się szynkowar, słoiki lub osłonki białkowe.

Nie każdą wędlinę można wykonać w warunkach domowych. Dotyczy to głównie wędlin wędzonych. Z pozostałymi, wiele zależy od chęci i cierpliwości.

Domowe wędliny – lista zakupów

Gdy wiesz już jakiego rodzaju wędlinę chcesz i możesz przygotować, przygotuj listę zakupów. Wiele powinno zależeć także od tego, czy planujesz jednorazowy wyrób domowej wędliny, czy może przewidujesz regularność tego procesu?

Szynkowar – jeżeli wiesz, że ulubionym rodzajem wędlin są wędliny parzone, a Twój zapał do wytwarzania domowych wędlin  nie opadnie tuż po przygotowaniu pierwszej, dobrym pomysłem będzie inwestycja w szynkowar. Do szynkowaru mogą też przydać się specjalne woreczki stanowiące osłonkę dla wędliny, ale to zależy od rodzaju przyrządu, jaki nabędziesz i informacja o tym, czy potrzebujesz woreczków, z całą pewnością znajdzie się w instrukcji obsługi szynkowaru.

Siatka do wędlin – z całą pewnością znana każdemu, kto przynajmniej raz odwiedził stoisko z wędlinami. To siatka wykonana ze specjalnego, spożywczego sznurka. Występuje w formie rękawa kupowanego na metry. Jest wygodna i łatwa w użyciu. Idealna do wytwarzania wędlin z dużych, całych kawałków mięsa. Potrzebna jest głównie do wędlin wędzonych, ale znajdzie zastosowanie także przy wędlinach parzonych i dojrzewających. Utrzyma wędlinę w ładnym kształcie i umożliwi obłożenie jej dodatkowymi przyprawami.

Osłonki białkowe lub poliamidowe termokurczliwe – jeżeli planujesz zrobienie kiełbasy lub mielonki, niezbędne będą do tego otoczki, które nadziewasz mięsem. Sprawdzą się także przy wędlinach parzonych. Alternatywą dla osłonek mogą być także szklane słoiki, przydatne głównie przy mielonkach.

Sól peklowa – przydatna będzie także sól do peklowania. Utrzymuje ona świeżość mięsa i zapobiega rozkładowi w czasie procesu dojrzewania wędliny.

Maszynka do mielenia mięsa i nadziewarka – jeżeli chcesz wytworzyć kiełbasy, przydatna może okazać się także maszynka do mielenia mięsa i nadziewarka.

Mięso i przyprawy – poza niezbędnymi przyrządami, podstawowym składnikiem będzie mięso, a tuż za nim – przyprawy. Ty decydujesz co wybierasz. Jeśli lubisz bardziej intensywne smaki, dodaj takie zioła, które wzmocnią walory smakowe wędliny. Jeśli chcesz przygotować przysmak dla najmłodszych, postaw na smaki mniej wyraziste i wybierz sposób przyrządzenia, w którym możliwa jest rezygnacja z soli peklowej. Ten obszar to wyłącznie kwestia indywidualnego gustu.

Źródło: Swojskie wędliny Kiszeczka