Nowe możliwości protetyki – uzupełnienia typu inlay, onlay, overlay

Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej ma swoje odzwierciedlenie także w dziedzinie stomatologii. Współcześnie nawet duże ubytki zębowe mogą zostać usunięte podczas zaledwie kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nowoczesna protetyka pozwala na odbudowę ubytków zębowych z zachowaniem najlepszych efektów funkcjonalnych i estetycznych.

Nakłady koronowe

Nakłady koronowe (inlay, onlay lub overlay – w zależności od rozległości i położenia ubytku) mogą stanowić zamiennik powszechnie znanych wypełnień kompozytowych, popularnie: plomb. Nakłady pozwalają na uzyskanie znacznie korzystniejszego efektu kosmetycznego niż tradycyjna metoda. Wszystko dzięki możliwości idealnego odwzorowania fizjologicznej powierzchni zęba. Takie uzupełnienia wykonywane są w pracowni protetycznej, przez co po przytwierdzeniu ich do zęba mają one wszystkie guzki, bruzdy i inne elementy anatomiczne, jakie występują na zdrowym zębie.

Materiałem wykorzystywanym do stworzenia nakładki koronowej jest najczęściej porcelana, ale można także skorzystać z kompozytu. Do wykonania nakładki używa się także różnych mieszanek, na przykład ceramiki i złota.

Wizyta w gabinecie

Wskazaniem do zastosowania nakładów koronowych są duże ubytki, powstałe na powierzchni żującej zęba, przede wszystkim na zębach przedtrzonowych i trzonowych. Pacjent, który zdecyduje się na takie rozwiązanie musi liczyć się z dwoma wizytami w gabinecie stomatologicznym.

W czasie pierwszej wizyty stomatolog pobierze wycisk zęba, na który ma zostać założony nakład koronowy. Następnie taki wycisk zostaje wysłany do pracowni protetycznej, w którym wykonane będzie uzupełnienie. Ponadto w czasie wizyty lekarz stomatolog usunie zmienioną przez próchnicę tkankę oraz dokładnie oceni kształt oraz kolor zęba. Dzięki temu nakład zostanie idealnie dopasowany, a po przyklejeniu trudno będzie go odróżnić od naturalnych tkanek zęba. Pierwsza wizyta kończy się tymczasowym zabezpieczeniem ubytku zębowego.

Podczas drugiej wizyty nakład zostanie przytwierdzony do zęba. W pierwszej kolejności stomatolog usunie tymczasowe zabezpieczenie zęba i sprawdzi czy przygotowane wypełnienie idealnie dopasuje się do ubytku. Następnie nakład zostaje przytwierdzony do zęba za pomocą specjalnych cementów. Zabieg kończy się polerowaniem zęba, aby uzyskać efekt naturalnego przejścia między uzupełnieniem protetycznym a zębem.

Procedurę wykonania nakładów koronowych można przyspieszyć, jeśli gabinet stomatologiczny oferuje zabiegi z wykorzystaniem metod CAM/CAD. Zamiast tradycyjnego wycisku stosuje się tutaj skaner wewnąrzustny, który pozwala na uzyskanie wirtualnego modelu jamy ustnej we wszystkich wymiarach i w kolorze. Dzięki niemu protetyk może opracować kształt uzupełnienia i dopasować jego kolor – wszystko przy pomocy programów komputerowych. Wszystko trwa tylko kilka chwil. Po zakończeniu pracy z modelem cyfrowym, obraz uzupełnienia wysyła się do frezarki, która wycina uzupełnienie protetyczne.

Dlaczego warto?

Do niepodważalnych zalet nakładów typu inlay, onlay, overlay należy bardzo estetyczny efekt zabiegu, dużo ładniejszy niż w przypadku tradycyjnej plomby. W większości przypadków trudno nawet zauważyć obecność uzupełnienia protetycznego. Nakłady dają też długotrwały efekt, ponieważ są wykonane z wytrzymałych materiałów. Użycie silnych klejów żywicznych oraz cementów do przytwierdzenia zapewnia znakomitą szczelność. Nakłady koronowe nie ulegają przebarwieniom. Ponadto nadają się do wypełnienia dużych ubytków, dzięki czemu można uniknąć stosowania koron protetycznych. 

Protetyka to dział stomatologii, który intensywnie się rozwija. Stwarza możliwości nie tylko na wyleczenie zębów, ale także zachowania estetyki uśmiechu. Nakłady koronowe to nowoczesna metoda wypełniania rozległych ubytków. Są bardziej wytrzymałe niż tradycyjne plomby i dają znacznie lepsze efekty kosmetyczne.