Jak wygląda ekologiczna uprawa kakao?

Każdy na świecie przynajmniej raz w życiu skosztował produktu pochodzącego z tej cennej rośliny. Większość z nas jednak nie wie, jak ona wygląda, a tym bardziej jak jest uprawiana. Ten ostatni czynnik jest niezwykle istotny, bowiem od niego zależy jakość finalnego produktu. Dzięki dobrej i ekologicznej uprawie możliwe jest wyprodukowanie zdrowej czekolady, która oprócz walorów smakowych, w umiarkowanych ilościach, będzie korzystnie wpływała na nasze zdrowie i samopoczucie.

Drzewo kakaowe

Drzewo kakaowe osiąga wysokość od 10 do 15 metrów, ma piękne, duże błyszczące liście i małe kwiaty. Sam owoc natomiast wyrasta prosto z łodygi lub gałęzi.

Kolory kakao są zróżnicowane. Jego liście mogą być jasnobrązowe, fioletowe, czerwone lub jasnozielone. To samo tyczy się kwiatów. Mogą przybrać kolor różowy, fioletowy, a nawet biały.

Owoc kakao ma kształt piłki i występuje w trzech odmianach. Każda z nich jest nieco inna i zwykle uprawiana w różnych krajach. Obecnie największym eksporterem kakao są kraje afrykańskie, ale duże uprawy znajdują się również w Ameryce Południowej i Azji. Ważne, by kakao było uprawiane w sposób ekologiczny, ponieważ jest to bardzo wrażliwe i delikatne drzewo, które musi posiadać odpowiednie warunki do wzrostu. Tak wyhodowane owoce gwarantują, że będziemy mogli cieszyć się z jedzenia zdrowej czekolady.

Wymagające i delikatne

Drzewo kakaowe wymaga bardzo szczególnych warunków do rozwoju. Obszar geograficzny, w którym możliwa jest jego uprawa, ogranicza się praktycznie tylko do wilgotnych lasów tropikalnych. Duże znaczenie ma również odpowiednia temperatura oraz ochrona przed wiatrem. Pokaźne gabaryty tego drzewa, bynajmniej nie oznaczają, że jest ono bardzo wytrzymałe. Niech nie zmylą Was rozmiary – to wyjątkowo delikatne i trudne w uprawie drzewo.

Sekret zdrowej czekolady – ekologiczna uprawa kakao

  1. Siew

Sadzonki są zwykle przygotowywane od kwietnia do maja i od lipca do października. Druga metoda jest najczęściej stosowana, ponieważ jak się okazuje gwarantuje bardziej obfite zbiory. Należy pamiętać, że nasiona nie mogą być ulokowane zbyt blisko siebie. Odległość między jednym drzewem a drugim powinna wynosić od 1,5 do 2 metrów.

  1. Gleba do uprawy kakao

Najlepiej pod uprawę kakaowca sprawdzają się ekologiczne metody przygotowania gleby. Zwykle używa się wapna lub popiołu oraz innych środków naturalnego pochodzenia. Drzewo kakaowca wymaga głębokich gleb o odpowiednim poziomie kwasowości. Ponadto ziemia nie może być zbyt gliniasta lub zbyt piaszczysta ani nie może zawierać w sobie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby blokować swobodny wzrost korzeni rośliny.

3.Warunki atmosferyczne

Drzewo kakaowca najlepiej czuje się w temperaturze od 20 do 30°C. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 20°C, to występują problemy z formowaniem się kwiatów, bez których przecież nie będzie możliwe wyprodukowanie czekolady.

Kakaowce rosną bardzo dobrze na obszarach o klimacie umiarkowanym do ciepłego włącznie. Drzewa fantastycznie czują się w bardzo wilgotnym klimacie. Dodatkowo trzeba je chronić od silnego wiatru, ponieważ we wczesnym etapie wzrostu są bardzo podatne na zniszczenie.

Podczas kiełkowania i wzrostu sadzonki powinna znajdować się ona w zacienionym miejscu. Wystawienie jej na działanie promieni słonecznym może okazać się dla niej bardzo szkodliwe. Dlatego zwykle kakao uprawia się obok innych i większych drzew, które zapewniają potrzebny we wczesnym etapie rozwoju rośliny cień.

4.Nawadnianie drzew kakaowca

Drzewo kakaowca jest bardzo wymagającą rośliną pod względem zapotrzebowania na wodę. Praktycznie codziennie plantacje muszą być nawadniane, co stanowi niemałe wyzwanie dla plantatorów. Co więcej dla zachowania odpowiedniej wilgoci, stosuje się różnego rodzaju ekologiczne ściółki, które zatrzymują wilgoć i sprzyjają poprawie żyzności gleby. W tym celu zwykle wykorzystuje się rośliny okrywowe lub pnącza.

5.Choroby drzewa kakaowca, a ekologiczne metody leczenia

Ekologiczne plantacje charakteryzują się przede wszystkim tym, że plantatorzy nie stosują żadnych środków chemicznych do walki z chorobami kakaowca. Zwykle uprawy są lokowane w takim miejscu, w którym występują naturalni antagoniści szkodników, które żerują na tej wspaniałej roślinie.

Zbiór kakao

Zbiór owoców kakaowca jest jednym z najdelikatniejszych elementów uprawy tego tropikalnego drzewa. Strąki lub owoce nie dojrzewają równomiernie, dlatego należy uważnie je obserwować – czas zbioru wpływa na jakość kakao, a ono z kolei na walory smakowe czekolady. Cały proces należy przeprowadzić ręcznie, stosując odpowiednią technikę, tak aby w przyszłości mieć pewność, że narodzą się nowe kwiaty.

Po otwarciu owoców, które zwykle mierzą od 15 do 30 centymetrów, naszym oczom powinno ukazać się od 20 do 40 nasion pokrytych włóknistą i białą miazgą o słodkim lub kwaśnym smaku, w zależności od odmiany. Są one bogate w skrobię, białko i tłuszcze, co sprawia, że posiadają wysoką wartość odżywczą.

źródło: octochocolate.pl – prezenty z czekolady