Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla przedszkolaka?

Zajęcia pozalekcyjne dla przedszkolaka mogą być albo niemiłym obowiązkiem, albo sposobem na przyjemne spędzenie czasu. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zajęć dodatkowych wybierze się dla kilkulatka. Część z nich oferują przedszkola, natomiast można również poszukać bogatej oferty innych form spędzania czasu dla najmłodszych poza placówką. Najważniejsze by nie były one wyłącznie sposobem na spełnienie własnych marzeń rodziców.

Zajęcia językowe – ceniony lingwista

Zajęcia językowe są dostępne w większości przedszkoli. Już nie tylko te prywatne, ale również państwowe, chociaż za dodatkową opłata, zapewniają dziecku kontakt z językiem obcym na poziomie przedszkolnym. Oczywiście najczęściej mowa o języku angielskim, natomiast bez większego problemu można również znaleźć zajęcia z innych jeżyków dedykowane kilkulatkom. Wczesna nauka języka obcego to znacznie większa łatwość przyswojenia go, a tym samym niemal gwarantowany sukces w późniejszych latach. Zajęcia są przy tym prowadzone w sposób łączący zabawę z nauką. Nad wyborem tej formy zajęć nie warto się długo zastanawiać – są wartościowe, a przy tym lubiane przez dzieci.

Zajęcia sportowe – sposób na nadmiar energii

Dzieci w wieku przedszkolnym mają niespożyte pokłady energii. Zamiast z tym walczyć i domagać się od dziecka spokoju lub, co gorsza, sadzać go przed telewizorem, by chwilę odpoczął, lepiej wysłać go na zajęcia sportowe. Wybór jest ogromny, jednak na polecenie zasługują szczególnie dwie formy: basen oraz sztuki walki. Ten pierwszy głównie z uwagi na możliwość wszechstronnego rozwoju dziecka. Naukę pływania bardzo łatwo połączyć z zabawami w wodzie, co może zastąpić godziny spędzane na kąpieli w wannie. Sztuki walki natomiast to przede wszystkim nauka dyscypliny, szacunku do starszych, a także większe bezpieczeństwo dziecka i wsparcie jego rozwoju fizycznego. Zajęcia ze sztuk walki dla dzieci są prowadzone w taki sposób, by zminimalizować ryzyko kontuzji. Wyglądają zupełnie inaczej niż zajęcia dla dorosłych, dlatego nie należy obawiać się wzrostu agresji czy tego, że instruktorzy będą uczyli dzieci jak się bić. Nie na tym polega czas spędzony na sali treningowej. Niewątpliwą zaletą obu tych aktywności fizycznym jest fakt, iż są całoroczne.

Zajęcia plastyczne – nie tylko dla przyszłego artysty

Nie każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko zostało w przyszłości malarzem czy nawet grafikiem komputerowym, dlatego niektórzy niechętnie odnoszą się do podobnych zajęć. Tymczasem dla małego dziecka nie oznaczają one wyboru dalszej ścieżki rozwoju, ale są świetnym sposobem na rozwój i dobrą zabawę. Każdy rodzaj zajęć artystycznych dla dzieci jest okazją do rozwoju kreatywności, nauką dokładności, a także doskonałym sposobem na spędzenie czasu podczas zajęć, które w tym samym stopniu są zabawą, co metodą rozwoju. Możliwość pracy z różnymi technikami artystycznymi to także bardzo dobry sposób na poznawanie świata i bogactwa tego, co oferuje.

Zajęcia muzyczne – taniec i gra na instrumentach

Dzieci uwielbiają tańczyć. Dotyczy to nawet najmłodszych, którzy jeszcze przed nauką mówienia poruszają się do rytmu. W przypadku dzieci prawdziwym jest stwierdzenie, że taniec niektórzy mają we krwi. Nie oznacza to oczywiście, że każde dziecko ma się kształcić na przyszłego tancerza, ale zajęcia chociażby z rytmiki to bardzo dobry sposób na naukę poczucia rytmu, ćwiczenie równowagi, a także dyscypliny. Nie można oczywiście zapomnieć o bardzo dobrej zabawie, z jaką dzieci wiążą taniec, a także z rozwojem socjalnym, bowiem zajęcia taneczne zawsze odbywają się w grupach. Z tego powodu nauka gry na instrumencie nie jest najlepszą formą obcowania z muzyką. Zaletą wczesnego rozpoczęcia lekcji jest możliwość dojścia do biegłości, bowiem o sukcesie często decyduje właśnie wczesne rozpoczęcie nauki. Dla wielu dzieci jest to jednak mało atrakcyjna forma spędzania czasu, a zajęcia 1:1 niekoniecznie odpowiadają ich potrzebom.

Wybierając zajęcia dla dziecka w wieku przedszkolnym, należy mieć na uwadze nie tylko jego rozwój, ale przede wszystkim to, czy dziecko będzie zadowolone, spędzając w ten sposób czas. W końcu zadaniem tych zajęć jest nie tyle stworzenie geniusza czy przyszłego artysty, ale takie wykorzystanie wolnego czasu, które będzie wpływało pozytywnie na rozwój dziecka, a przy tym zostanie przez niego uznane za formę zabawy.

Źródło: AcademyInternational.pl