Kiedy warto pomyśleć o zmianie pracy na nową, a kiedy wystarczy zmienić coś w swojej pracy?

Wybierając drogę własnej kariery z reguły kierujemy się swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Jednak nawet najbardziej pasjonująca praca, nawet jeśli przychodzi nam ona z łatwością i zapewnia zadawalający poziom zarobkowy, po pewnym czasie stanie się męcząca. Warto wtedy zastanowić się,  jakie są skutki naszego wypalenia i czy warto się z nimi zmierzyć, czy może po już praca w starym miejscu straciła sens i warto pomyśleć o zmianie pracy na nową?!

Stagnacja wrogiem programisty

Codzienna rutyna, powtarzające się w nieskończoność zadania i brak możliwość rozwoju zawodowego mocno wpływają na brak satysfakcji z wykonywanej pracy i są wyraźnym sygnałem na to, że czas pomyśleć o nowych wyzwaniach zawodowych. Będąc specjalistą w programowaniu w danym języku związane jest często z używaniem wciąż tych samych narzędzi i zmagania się wciąż z tymi samymi problemami. Dlatego jeżeli dopada nas stagnacja zawodowa dobrze pomyśleć o poszerzeniu swoich kompetencji, gdyż nawet zmiana miejsca pracy, przy pozostaniu na tym samym stanowisku, może nie przynieść pożądanych przez nas rezultatów.

Nieprzyjazny system pracy oraz zła atmosfera

Złe stosunki ze współpracownikami oraz stawianie na ilość, a nie na jakość produktu to kolejne powody, dla których warto poważnie się zastanowić nad dalszej pracy w firmie. Sytuacje takie jak przedwczesne wypuszczenie aplikacji na rynek, bez odpowiedniego przetestowania, czy praca z abstrakcyjnymi terminami wykonania powinny dać nam do myślenia, czy nasza aktualna firma to pracodawca, z którym chcemy dalej być kojarzeni? Jeśli dostrzegasz te wady w sposobie prowadzenia firmy, zaalarmuj o tym swoich przełożonych. Jeśli twoje zdanie zostanie zignorowane i okaże się nie liczy się on z twoim zdaniem, dalsza współpraca z firmą, której produkty mogą źle wpłynąć na opinię o Tobie, nie ma większego sensu. Niemały wpływ na satysfakcję z pracy mają także ludzie, z którymi pracujesz. Jeśli codzienna komunikacja z najbliższymi współpracownikami stanowi poważny problem w codziennej pracy,  jest to kolejny sygnał mówiący o potrzebie zmiany pracy. Być może w innej firmie odnajdziesz zespół, z którym wspólna praca będzie nie tylko obowiązkiem, ale także szansą na efektywną pracę w miłej atmosferze.

Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie

Nawet praca nad najbardziej pasjonującymi projektami, w zgranych i sympatycznych zespołach, nie przyniesie satysfakcji, jeśli efekty naszej pracy nie przekładają się na dobre zarobki. Jeśli wiesz, że w konkurencyjnych firmach, na podobnych stanowiskach można zarobić o wiele więcej niż w Twojej pracy, porusz ten temat ze swoim pracodawcom. Nawet jeśli nie chciałbyś zmieniać pracodawcy, ale zauważasz ciągle pojawiające się oferty pracy ze znacznie wyższymi zarobkami niż jest w stanie zaproponować Twój pracodawca, warto poruszyć tę kwestię i jeśli nie będzie on w stanie podnieść Twoich zarobków, pomyśleć o zmianie pracy.

Inspiracja: TeamQuest.pl – Oferty pracy w IT