Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem? Czy to w ogóle możliwe?

Chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym i zastanawiasz się, czy podana w ogłoszeniu kwota jest ostateczna? Sprawdź, czy możesz negocjować cenę nieruchomości z deweloperem, a jeśli tak – to, jak to zrobić. Przedstawiamy kilka wskazówek.

Negocjacje z deweloperem – jak uzyskać niższą cenę za mieszkanie? Czy to w ogóle możliwe?

 Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z szeregiem korzyści. Wybrane lokum możesz urządzić według własnego uznania, nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, a na dodatek deweloper oferuje dostęp do zróżnicowanych pod względem metrażu i układu nieruchomości. Jeszcze tylko niższa cena i byłaby pełnia szczęścia.

Jak się okazuje, często podana w ogłoszeniu cena mieszkania ma charakter informacyjny i nie jest ostateczna. W efekcie można ją negocjować. Zazwyczaj nie ma co liczyć na spektakularną obniżkę. Niemniej warto próbować. Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności to atrakcyjna kwota. Jak jednak uzyskać niższą cenę nieruchomości? Przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią proces negocjacji z deweloperem.

1.Przygotuj argumenty do negocjacji. Deweloper nie zgodzi się na niższą cenę „ot tak”. Swoje stanowisko musisz odpowiednio umotywować. Zanim udasz się na spotkanie, przygotuj listę argumentów za obniżką kwoty. Pamiętaj jednak, że muszą mieć one pokrycie w rzeczywistości. Inaczej nic nie wskórasz.

Oto czynniki, które mogą ułatwić Ci negocjacje ceny mieszkania:

  • hałaśliwa okolica,
  • brak dogodnej komunikacji z innymi częściami miasta,
  • nierozwinięta infrastruktura drogowa i handlowo-usługowa,
  • niekorzystne położenie lokalu (np. na parterze),
  • gorszy standard wykonania mieszkania,
  • istotne z punktu nabywcy wady (np. brak parkingu podziemnego, brak placu zabaw).

Dobrym pretekstem do negocjacji ceny jest również zakup mieszkania w początkowej fazie inwestycji. Wówczas bowiem kupujący musi liczyć się z ewentualnością, że nieruchomość z jakichś względów nie zostanie ukończona lub proces jej budowy znacznie się wydłuży. Otwiera to pole do rozmów.

Momentem sprzyjającym negocjacjom cenowym jest nie tylko początek inwestycji, ale również jej ostatnia faza. Deweloperowi zwykle zależy na jak najszybszym zakończeniu sprzedaży mieszkań, dzięki czemu jest bardziej skory do obniżek. Co równie ważne, dostępne na tym etapie lokale mogą być mniej atrakcyjne, np. mieć mniej korzystny układ. Ułatwia to negocjacje cenowe.

2. Sprawdź podobne oferty dostępne na rynku. Oprócz argumentów dotyczących określonej nieruchomości i konkretnego mieszkania do obniżki ceny może skłonić dewelopera oferta konkurencji. Z tego względu warto uważnie przyjrzeć się aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Być może świadomość tego, że niemal identyczny lokal w dzielnicy o podobnym prestiżu możesz kupić taniej, skłoni dewelopera do obniżki ceny.
3. Prowadź rozmowy negocjacyjne z kilkoma deweloperami. Obniżka ceny uzyskana u jednego dewelopera może skłonić drugiego do tego samego. Z tego względu warto negocjować warunki z kilkoma firmami (oczywiście, o ile zachodzi taka potrzeba).
4. Nie bój się prosić o czas do namysłu. Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego warto go dobrze przemyśleć. Nawet jeśli uda Ci się wynegocjować lepsze warunki niż te przedstawione w ofercie, warto poprosić o czas do namysłu. Wówczas nie będziesz żałować zakupu.

Negocjacje z deweloperem mogą dotyczyć także innych składników oferty, np. ceny za miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską, a nawet standardu wykończenia. Dlatego warto być otwartym na różne propozycje.

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na negocjację warunków z deweloperem. Nie zawsze się one udają, co jednak nie oznacza, że nie warto próbować. Niemniej do rozmowy należy się odpowiednio przygotować, w tym przede wszystkim znaleźć dobre argumenty przemawiające za obniżką. Inaczej trudno będzie cokolwiek wskórać.

źródło: Sławbud Developer Łomianki