Czyli analiza funkcjonalności przestrzeni biurowej
Biuro to jedno z miejsc, gdzie spędzamy dużą część dnia. Jego funkcjonalność, ergonomia i estetyka mają ogromny wpływ na to, jak się w nim się czujemy, jak przebiega nasza praca, oraz w jakiej kondycji wychodzimy z niego po kilku godzinach pracy. Czasami owa przestrzeń nie jest dopracowana lub posiada niefortunne zestawienia — mebli, kolorów lub funkcji. Co wtedy ? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie i podać kilka cennych porad.
Jak powinno wyglądać biuro?
W sytuacji, gdy rozplanowanie i aranżacja biura nas niepokoi, powinniśmy zdecydować się na analizę funkcjonalności przestrzeni – usługę taką oferują profesjonalne biura architektoniczne. Możemy również sami zastanowić się nad wybranymi rozwiązaniami.
Zaczynając od podstaw, dobre biuro powinno spełniać przepisy BHP. Bez tego nawet najładniejsze aranżacje nie spełnią dobrze swojej roli. Zasady zawarte w przepisach pozwalają zadbać o bezpieczeństwo i wygodę pracowników. Bardzo często problemy pojawiające się w danej przestrzeni wynikają właśnie z niedostosowania warunków do BHP. Kolejnym krokiem jest analiza wnętrza pod kątem ergonomii. Czy ksero znajduje się w zasięgu wszystkich pracowników ? Czy niektórzy muszą chodzić do niego co kilka minut przez całe biuro? Należy rozważyć umiejscowienie innych mebli i biurek pracowników – którzy specjaliści często ze sobą współpracują? Czy ktoś z zespołu potrzebuje ciszy do pracy? Szukajmy odpowiedzi na każde pytanie dotyczące organizacjo codziennej pracy. W kolejnym kroku zastanówmy się nad kwestiami estetycznymi. Czy przestrzeń biura jest na tyle estetyczna i interesująca, by czuć się w niej dobrze? Czy są w niej ozdoby? A może brakuje miejsca, w którym pracownicy mogą spokojnie wypić kawę, wypocząć i rozerwać się podczas przerwy – wystarczy miękka sofa, czasopisma i piłkarzyki.
Czego unikać w aranżacji biura ?
Na pewno oszczędzania. Dobrej jakości sprzęty nie tylko posłużą na długo, lecz także zapewnią stosowane warunki pracy i komfort, przekładające się na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Jeśli musimy ograniczyć fundusze, dobrym rozwiązaniem mogą być zakupy w sprawdzonych sklepach, przeglądanie wyprzedaży lub negocjowanie cen. Z pewnością niekorzystna będzie monotonia panująca we wnętrzach, która odbierać będzie energię, ale pamiętajmy, że nie można przesadzić również w drugą stronę. Unikać należy kontrowersyjnych plakatów, ekstrawaganckich zestawień i pretensjonalnych ozdób. Biuro co prawda musi być ciekawą przestrzenią, ale niekiedy forma i charakter ozdobników bliska jest przesady i najzwyczajniej rozprasza. Kiepskim pomysłem będzie dominacja ostrych i jaskrawych kolorów – mogą one stanowić jedynie element dodatkowy.
Inspiracja: Concept Space.com.pl