Automatyczny przełącznik faz służy do zwiększania niezawodności zasilania danych urządzeń jednofazowych. Można powiedzieć, że stanowi on jednofazowy układ samoczynnego załączania rezerwy. Bardzo przydatny jest szczególnie tam, gdzie konieczna jest ciągłość zasilania o napięciu mającym prawidłowe parametry. Mogą być to urządzenia klimatyzacyjne, chłodnicze i systemy alarmowe.
Rodzaje automatycznych przełączników
Zasadniczo można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje przełączników. Wszystkie działają według jednego, ustalonego wcześniej wzorca. Kontroler przełącznika ma zdolność kontroli faz w taki sposób, aby napięcie wyjściowe nie było większe, niż ustawiona wcześniej wartość. Faza, która ma prawidłowe parametry, kierowana jest na tak zwane wyjście przełącznika. Pierwszym z rodzajów przełączników automatycznych jest odbiornik, który przeznaczony jest do zasilania takich przełączników, których prąd nie przekracza 16A rezystancyjnego obciążenia. Jedno z nich zwane jest wejściem priorytetowym. Oznacza to, że jeśli jego parametry będą prawidłowe, to faza zawsze będzie załączała się na wyjście. Kiedy napięcie spadnie, załączona zostanie kolejna faza, a w przypadku braku równowagi pomiędzy obojgiem napięć, uruchomiona zostanie faza trzecia. Ze względu na minimalną obciążalność poszczególnych styków wewnętrznych urządzenia, ten typ przełącznika stosowany jest do zasilania niewielkich urządzeń o niskiej mocy, do których zaliczyć można grzałki w akwarium, sterowniki pieców oraz sieci komputerowe. Dla obwodów, które mają obciążenie większe niż 16A wykorzystuje się inny rodzaj przełącznika. Progi napięć ustawione są w sposób fabryczny. Służą one do zasilania nieco większych urządzeń, które są wrażliwe na skoki napięcia. Rodzaj załączonej fazy ukazują wygodne diody LED.
Automatyczne przełączniki faz AZF
Od 1995 roku, kiedy to powstał pierwszy przełącznik faz, wiele się zmieniło. Zmieniła się przede wszystkim konstrukcja urządzenia. Obecnie sprzedawane są przełączniki faz w nieco bardziej skomplikowanej budowie i wersji. Rozbudowana wersja umożliwia zasilanie odbiorników jednofazowych o różnych źródłach napięcia. Przełączniki AZF stosuje się do zachowywania ciągłości urządzeń jednofazowych oraz do ich ochrony przed możliwymi spadkami napięcia. To niesłychanie przydatne przełączniki w przypadku aparatury medycznej, awaryjnej, klimatyzacji, urządzeń chłodzących i w sieciach komputerowych. Taki odbiornik w razie spadku napięcia przełącza obciążenie na fazę, która cechuje się prawidłowymi parametrami.
Gdzie najczęściej stosuje się automatyczne przełączniki?
Tego typu urządzenia świetnie spisują się w miejscach takich jak szpitale czy biurowce, w których komputery podłączone są pod jedną sieć i powoduje to duże zmiany napięcia. To niesłychanie przydatne urządzenia w miejscach opieki medycznej, gdzie praktycznie cały czas następują spadki napięcia. Przyczynia się na to stosowanie wielu aparatur, obsługa bloku operacyjnego oraz poszczególnych sal, w których leżą osoby chore. W biurowcach to bardzo przydatne urządzenie zapobiega awariom sprzętu. Oczywiście automatyczne przełączniki stosowane są też w przypadku klimatyzacji oraz innych urządzeń chłodzących, na przykład w restauracjach czy barach. W niektórych przypadkach wytrzymałe przełączniki stosowane są również w dyskotekach, gdzie natężenie prądu jest wręcz gigantyczne.
Inspirowane: pollin.pl – moduły bezpiecznikowe