Jak często korzystać z usługi piaskowania zębów.

Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Z tego też powodu tak ważne jest, aby należycie o niego zadbać, a dokładniej o zęby, których dobry stan przekłada się na naprawdę piękny uśmiech, mogący zjednać sobie wielu ludzi. Codziennie na zębach pojawiają się różnego rodzaju zabrudzenia, w tym także kamień nazębny. Oczywiście podstawową metodą dbania o zęby jest ich szczotkowanie oraz płukanie, aczkolwiek istnieje jeszcze pewien zabieg, który z pewnością doceni każdy, kto jeszcze z niego nie korzystał. Mowa tutaj o piaskowaniu zębów, które to ma na celu dokładne ich oczyszczenia z kamienia oraz osadu nazębnego, a także usunięcie przebarwień zębów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Z jakimi problemami radzi sobie piaskowanie zębów?

Jeśli chodzi o piaskowanie zębów to warto wiedzieć, że ich dokładne oczyszczanie podczas tego zabiegu ma na celu przede wszystkim usunięcie kamienia nazębnego. Nawet codzienne i regularne mycie zębów nie poradzi sobie ze zwapnioną warstwą płytki nazębnej w trudno dostępnych miejscach. Dlatego z pomocą przychodzą ultradźwięki (czyli skaling), są osobnym zabiegiem i czyszczą twardy kamień, a piaskowanie uzupełnia je czyszcząc przebarwienia i miękkie osady. Oba zabiegi wykonywane są równocześnie. Piaskowanie dobrze radzi sobie również z osadem nazębnym powstałym na przykład na skutek osadzania się barwników z wina, kawy, czy herbaty oraz przebarwieniami zębów, których przyczyn może być naprawdę wiele, a jedną z nich są na przykład papierosy.

Jak często piaskować zęby?

Piaskowanie zębów, a dokładniej ich specjalne oczyszczanie za pomocą ultradźwięków powinno wykonywać się przeważnie w odstępach czasowych od 6-12 miesięcy. Niekiedy dentysta może zalecić częstszy zabieg tego typu, nawet co 3-4 miesiące, jeżeli zęby danej osoby są niezwykle podatne na osadzanie się kamienia oraz osadu nazębnego. Założony aparat ortodontyczny sprawia, że odstępy w piaskowaniu zębów mogą wynosić nawet zaledwie trzy miesiące. Piaskowanie odbywa się w czasie od 20 do 30 minut, jest całkowicie bezbolesne, aczkolwiek pewien odsetek pacjentów może odczuwać delikatny dyskomfort. Jest to zabieg w stu procentach bezpieczny, który nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Po jego wykonaniu zęby chwilowo stają się zbyt wrażliwe na przebarwienia, co sprawia, że powinno się unikać jedzenia z barwnikami na czas około 2 godzin. Cena za piaskowanie jest naprawdę przystępna, bowiem wynosi około 100 zł.

Kiedy warto piaskować zęby?

Oczywiście piaskowanie zębów warto jest wykonywać w trosce o nasze zęby niezależnie od różnych czynników. Jakkolwiek jednak ogromną uwagę na ten zabieg powinny zwrócić osoby, które:

  • palą papierosy,
  • często piją kawę, herbatę oraz wino,
  • są podatne na przebarwienia,
  • posiadają aparat ortodontyczny.

Warto wiedzieć, że oprócz tego, iż piaskowanie zębów znacznie poprawia ich wygląd, przez co stają się one jaśniejsze i gładsze, to dodatkowo jeszcze chroni przed chorobami przyzębia, próchnicami oraz paradontozą, które to są wynikiem mechanicznego drażnienia dziąseł przez kamień nazębny i osad. Jeśli dana osoba jest szczególnie narażona na tego typu zagrożenia, a zatem na przykład nosi aparat ortodontyczny, to zdecydowanie powinna wykonywać tego rodzaju zabieg. W przypadku osób narażonych na próchnicę i skutki uboczne wybielania zabieg ten będzie mniej spektakularny w rezultatach niż proces wybielania, aczkolwiek wciąż pozostaje on naprawdę dobrą propozycją. Zabieg ten jest zabiegiem profilaktycznym, który ma chronić przed chorobami jamy ustnej, a zatem nie poleca się go dla osób, które jedynie chcą pozbyć się nieprzyjemnego koloru uzębienia.

Źródło: Stomatologia Piseczno – Stomatologia-dentica.pl