Organizacja transportu międzynarodowego – komu ją zlecić?

Intensywny rozwój branży transportowej umożliwia bezproblemową wysyłkę towarów poza granice naszego kraju i kontynentu, a nowoczesne rozwiązania pomagają usprawnić cały proces. Konkurencja na rynku wśród firm spedycyjnych nieustannie rośnie, warto więc zagłębić się w temat, zanim podejmiemy decyzję, komu zlecić organizację transportu międzynarodowego.

Transport multimodalny w transporcie międzynarodowym

Branża transportowa na przestrzeni ostatnich lat rozwija się bardzo dynamicznie, co pociąga za sobą wiele nowatorskich rozwiązań. Transport międzynarodowy i międzykontynentalny nie stanowi już problemu, a bogata oferta firm dostępnych na rynku pozwala na szeroki wybór ofert. Najbardziej w ostatnim czasie na popularności zyskuje usługa transportu multimodalnego. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zakłada przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu, na podstawie jednej umowy.

Transport multimodalny może wykorzystywać transport kolejowy, samochodowy, lotniczy, morski lub śródlądowy. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość dostosowania środka transportu do rodzaju przewożonego ładunku, trasy czy odległości. Kombinacja przewozu może zostać dopasowana do budżetu, jakim dysponuje klient, uwzględniając czas potrzebny na dostawę towaru. Możliwość kombinacji środków transportu pozwala zaplanować optymalną drogę transportu dla przewożonego ładunku, zachowując stosunkowo niską cenę i możliwie szybki czas dostawy.

Spedycja kontenerowa w transporcie międzynarodowym

Chociaż transport multimodalny dopuszcza stosowanie różnych jednostek ładunkowych, wybranie jednej wiodącej pozwoli na usprawnienie całego procesu w przypadku transportu międzynarodowego. Dzięki intensywnemu rozwojowi spedycji kontenerowej, stalowe kontenery zostały wyspecjalizowane i dostosowane do różnorodności przewożonych ładunków. Tym samym na rynku dostępne są kontenery chłodnie, platformy i kontenery do przewozu nietypowych ładunków jak ładunki chemiczne.

Zastosowanie tylko jednej jednostki ładunkowej w postaci kontenera pozwala na wyraźną oszczędność czasu i pieniędzy. Przewóz towarów w jednym i tym samym kontenerze nie wymaga przeładunku i magazynowania towarów, a co za tym idzie, nie generuje dodatkowych kosztów oraz dodatkowej siły roboczej. Transport ładunków w jednym pojemniku gwarantuje również bezpieczeństwo i brak ryzyka potencjalnych uszkodzeń towarów.

Powierzenie transportu międzynarodowego profesjonalistom

Wybierając firmę spedycyjną warto postawić na profesjonalistów, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i szerokiej wiedzy będą w stanie dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb swojego klienta. Decydując się na transport multimodalny, powierzamy cały proces operatorowi transportu multimodalnego, który odpowiada za organizację przewozu i nadzór nad jego prawidłowym przebiegiem. Rozwiązanie to zapewnia kompleksowość a doświadczony operator zapewni optymalną pod względem ceny i jakości realizacją usługi, wykorzystując przy tym również gęstą sieć kontaktów z podwykonawcami.

Operator transportu multimodalnego zajmuje się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji przewozowej, odprawami celnymi i opłatami, wyborem podwykonawców i zaplanowaniem trasy. Jeśli jest taka konieczność, uzyskuje potrzebne świadectwa pochodzenia towarów, świadectwa fitosanitarne lub weterynaryjne. Reaguje na bieżąco na pojawiające się problemy, dba o terminowość dostawy, a w razie potrzeby organizuje przeładunek i magazynowanie towaru.

Z racji tego, iż branża transportowa nieustannie się rozwija a rynek podlega ciągłym zmianom, profesjonalna firma powinna podążać za tymi zmianami, dostosowując swoje usługi do wymagającego rynku i wprowadzając innowacje. Coraz częściej proponowane są usługi śledzenia trasy przesyłki, ubezpieczenia ładunków czy organizacji przewozu towarów niebezpiecznych, wymagającego specjalistycznej wiedzy i zaplecza w postaci wyspecjalizowanych jednostek ładunkowych.

Źródło: Symlog – Spedycja Międzynarodowa