Jak wybrać odpowiedni wózek dla dziecka?

Spodziewając się dziecka, dokonujemy zakupu wielu przedmiotów i artykułów, które są konieczne w wyprawce dla malucha. Jednym z ważniejszych wyborów, przed jakim staniemy jako rodzice, jest wybór odpowiedniego wózka. Jak wybrać najlepszy spośród szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku?

Wybierzmy wózek odpowiedni do naszych potrzeb

Przed zakupem wózka dla dziecka należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jakie mamy potrzeby i oczekiwania oraz jakim budżetem dysponujemy? Najwygodniejsze i najtańsze są wózki 2 w 1 czyli gondola przeznaczona na pierwsze miesiące życia dziecka i spacerówka dla starszego. Bardzo często w pakiecie można również zakupić fotelik samochodowy kompatybilny z wózkiem. Takie rozwiązanie jest praktyczne, ponieważ zajmuje najmniej miejsca, poza tym dokonujemy wyboru jednorazowo i nie musimy po paru miesiącach szukać nowego wózka.

Poszukując odpowiedniego wózka należy również dopasować do naszego stylu życia. Jeśli mieszkamy poza miastem i wózek będzie użytkowany między innymi na polnych i leśnych drogach, warto zakupić wózek z większymi, terenowymi, najczęściej pompowanymi kołami. Mieszkając w mieście, a zwłaszcza w bloku, najbardziej przyda nam się wózek, który będzie zwrotny i skrętny – łatwy do manewrowania w trakcie jazdy po chodnikach i między samochodami. Warto również zwrócić uwagę na wagę wózka. Jeśli mieszkamy w domu lub w bloku z windą będzie to miało mniejsze znaczenie, jeśli natomiast będziemy musieli sami znosić wózek, lepiej zainwestować w lżejszy, aluminiowy.

Wybierając wózek, zwróćmy uwagę na kolorystykę. Ciemniejsze wózki są bardziej praktyczne, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy na dworze panuje plucha, zabrudzenia są na nich mniej widoczne. Jeśli planujemy częste spacery połączone na przykład z zakupami, warto zwrócić uwagę na kosz umiejscowiony na dole wózka – ważne wtedy, aby miał jak największą pojemność. Istotna jest również wielkość wózka i możliwość regulacji na przykład rączek. Przyda się to w sytuacji, kiedy rodzice dziecka są różnego wzrostu, regulacja pozwoli na bardziej komfortowe prowadzenie wózka.