Serwis sprężarek – o czym należy pamiętać?

Sprężarka to sprzęt mający bardzo duże znaczenie w procesie produkcyjnym, dlatego jej niezawodność jest tak ważna dla ciągłości działania wielu zakładów. Stopień zaawansowania i skomplikowania nowoczesnych sprężarek wymaga odpowiedniego serwisowania.

Maszyny sprężające składają się z wielu elementów i podzespołów, które wymagają stosownej wiedzy i doświadczenia przy ich naprawie. Ważnym jest, aby specjalista, który będzie serwisował kompresory, posiadał odpowiednie narzędzia do realizacji prac na danym modelu sprężarki.

Wymiana elementów eksploatacyjnych

Wszystkie części sprężarki powietrza wymagają dokładnej konserwacji oraz dbania o ich prawidłowe funkcjonowanie. Elementy eksploatacyjne takie jak filtry czy oleje w naturalny sposób zużywają się po przepracowaniu określonej liczby godzin, co powoduje konieczność ich systematycznej wymiany.

Odpowiednia dbałość o sprzęt wpływa na poziom zużycia energii elektrycznej. Dlatego tak kluczowa jest stosowna realizacja prac serwisowych, która będzie sprzyjać długiej i bezawaryjnej pracy urządzeń sprężających powietrze.

Kupując sprężarkę powietrza warto sprawdzić, czy dealer wraz z zakupem sprzętu oferuje kompleksowy pakiet przydatny w eksploatacji urządzenia. W jego ramach powinny znajdować się:

  • instrukcje serwisowe,
  • instrukcje techniczno-ruchowe,
  • naprawcze zestawy serwisowe,
  • pomoc i doradztwo,
  • serwis w razie wystąpienia usterki bądź awarii.

Czym należy kierować się przy wyborze serwisanta?

Właściwy serwis urządzeń to gwarancja ich nieprzerwanej i bezawaryjnej pracy, która często jest kluczowa dla funkcjonowania procesów produkcyjnych. Dlatego dostęp do sprawdzonych usług serwisowych powinien być jednym z podstawowych kryteriów wyboru dostawcy sprzętu. Jak sprawdzić, czy dealer takim serwisem dysponuje?

  1. Sprawdź doświadczenie fachowca w pracy z konkretnym modelem. W przypadku systemu sprężonego powietrza potrzebujesz doświadczonego technika, który rozumie markę i ma dostęp do części zamiennych.
  2. Upewnij się, że usługa zostanie dokonana sprawnie. Każdy przestój w wytwarzaniu sprężonego medium roboczego może być kosztowny. Gdy napotykasz na problem w procesie wytwarzania sprężonego powietrza będziesz potrzebować usługodawcy, który szybko przeprowadzi serwis kompresora i tym samym zapobiegnie znacznym stratom. Fachowiec powinien być w stanie jasno określić, jak długo zajmie naprawa urządzenia, abyś mógł ustalić oczekiwane ramy czasowe wznowienia realizacji procesu produkcji.
  3. Sprawdzić renomę fachowców. Potrzebujesz kogoś, na kogo możesz liczyć, gdy stanie się coś niespodziewanego. Doskonałym sposobem oceny wiarygodności usługodawcy jest zapoznanie się z opiniami na jego temat.

Podstawowe prace serwisowe

Odpowiednia realizacja prac serwisowych sprzyja długiej i bezawaryjnej pracy urządzeń sprężających powietrze. Należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, których powinniśmy dopilnować w celu odpowiedniej konserwacji sprężarki. Należą do nich:

  • usuwanie zanieczyszczeń, co umożliwia utrzymanie wysokiej jakości uzdatniania powietrza;
  • sprawdzanie mocowania przewodów elektrycznych;
  • weryfikacja prawidłowości działania spustów kondensatu;
  • wymiana filtra oleju i separatora oleju zgodnie z DTR urządzenia;
  • czyszczenie chłodnicy oraz wnętrza agregatu;
  • smarowanie łożysk silnika;
  • w razie potrzeby wymiana łożysk silnika, pasków klinowych czy wentylatora.

Odpowiednia konserwacja sprężarki powietrza może być łatwa, jeżeli będziemy wykonywać ją regularnie. Jest na pewno niezbędnym krokiem do przedłużenia żywotności maszyny. Ważne, żeby wykonywać ją rutynowo zgodnie z wytycznymi producenta. Zapewni nam to nie tylko jej wydajną pracę, ale też zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych sprężarki.

Warto pamiętać, że zła konserwacja może prowadzić do nieprawidłowego działania kompresora i ostatecznie do awarii. Przerwanie produkcji z powodu niesprawnej maszyny sprężającej powietrze może spowodować poważne koszty dla przedsiębiorstwa.

Źródło: Almig – serwis sprężarek