Tkaniny dekoracyjne, czyli firany, zasłony, obicia i elementy dekoracyjne w roli głównej

Zaprojektowanie atrakcyjnego wystroju wnętrza jest zwykle trudnym wyzwaniem, szczególnie jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy dotyczącej tekstyliów. Tkanina powinna być bowiem dobrana do funkcji pełnionej przez dany element. Jakie produkty będą właściwe na zasłony okienne, obicia mebli, poduszki, kołdry czy obrusy?

Zasłony okienne
Podczas szycia zasłon, zwykle stosuje się rozmaite tkaniny zasłonowe. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim gramaturą i grubością. Niektóre będą też bardziej przezroczyste, a inne całkowicie wyizolują pomieszczenia od światła.
Jako materiał na zasłony szczególnie poleca się tkaninę bawełnianą. W zależności od pochodzenia i wykonania materiały tego typu mogą różnić się połyskiem czy fakturą. Z tkanin bawełnianych, używanych do produkcji zasłon, często wykorzystywany jest:

  • Aksamit – idealny do sypialni czy gabinetu, gdyż nie przepuszcza światła,
  • Perkal – materiał cienki, delikatny i lekko odbijający światło; doskonały do salonu bądź jadalni,
  • Woal – tkanina przepuszczająca dużą ilość promieni słonecznych; odpowiednia do pomieszczeń ciemnych o niewielkiej kubaturze.

Meble
Tkaniny obiciowe, stosowane przy wykończaniu mebli, są również bardzo zróżnicowane. Do najpopularniejszych rozwiązań należy przede wszystkim:

  • Płótno – materiał wykonany za pomocą splotów płóciennych. W zależności od zastosowanych włókien może pochłaniać wilgoć i schładzać ciało.
  • Mikrofaza – wyróżnia się miękkością i wytrzymałością, ze względu na włókna kilkudziesięciokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa.
  • Szenila – wykonywana z nici szelkowych jest bardzo miękka i łatwa w utrzymaniu.

Podczas doboru należy zastanowić się także nad specjalnymi właściwościami, które posiadają niektóre z tkanin. Odporność na roztocza, wilgoć bądź sierść zapewne będzie dodatkowym atutem.

Poduszki
Niezbędnym elementem dekoracyjnym na łózkach, fotelach czy kanapach są poduszki dekoracyjne. Na przestrzeni kilku ostatnich lat modny stał się, przede wszystkim materiał pikowany na poduszki. Tkaniny wykonane w tym stylu wypełnione są w środku zwykle wełną bawełnianą, dlatego zapewniają niesamowitą miękkość i wygodę użytkowania. Podczas pikowania poszewek występuje zupełna dowolność wzorów i ściegów.

Kołdry
Oprócz poduszek dla zapewnienia odpowiedniego komfortu snu niezbędna jest również wysokojakościowa, estetyczna kołdra odpowiedniej grubości. W tym przypadku zwykle rekomendowane są rozmaite tkaniny pościelowe. Właściwie dobrane poszewki z lnu lub jedwabiu pozwalają na relaks w odpowiedniej temperaturze, bez wilgoci i drobnoustrojów.

Przykrycia
Często chcąc uchronić nasze meble od zanieczyszczeń czy uszkodzeń mechanicznych, przykrywamy je różnego rodzaju obrusami, bieżnikami czy ceratami. Tkaniny obrusowe zapewnią niską przepuszczalność wilgoci i kurzu, są odporne na zabrudzenia oraz bardzo estetyczne. Tekstylia tego typu bardzo często dopełniają wystroju wnętrza, wprowadzając dodatkowy element kolorystyczny czy fakturę.

Bogata oferta rynkowa tekstyliów wykorzystywanych przy aranżacji wnętrz pozwala na dobór produktów nie tylko funkcjonalnych, ale również bardzo estetycznych i designerskich. Wzorzyste obrusy, ekologiczne kołdry, poduszki o zróżnicowanych fakturach i kształtach, nietypowe kanapy i pomysłowe obicia mebli czy dekoracyjne zasłony, zapewne wzbogacą wystrój każdego wnętrza i nadadzą mu niepowtarzalny charakter.

źródło: otula.pl – tkaniny w kwiaty