Sprzątanie łazienki – jak doczyścić glazurę i fugi?

Jedną z najbardziej uciążliwych i niekiedy irytujących czynności domowych jest czyszczenie glazury i fug. To niełatwe zadanie. Fugi wymagają dokładności w usuwania brudu z wąskich rowków centymetr po centymetrze. Z kolei zaniedbaną glazurę ciężko niekiedy przywrócić do pierwotnego stanu. Co zrobić, aby wykonywanie tych zadań było prostsze i skuteczniejsze? Jakich metod używać w tym celu?

Glazura – czym ją czyścić?

Istnieją różne środki czystości, lecz wybór najlepszego z nich może przyprawić o ból głowy. Wystarczy wejść do dowolnego  hipermarketu, a tam znajdziemy regały pełne przeróżnych płynów. Tu jednak warto dodać, że najskuteczniejsze w usuwaniu zanieczyszczeń są płyny specjalistyczne. Podczas wybierania właściwego preparatu, trzeba dobrać go odpowiednio do rodzaju płytek. Czyszczenie glazury znacznie różni się, chociażby od czyszczenia klinkieru czy gresu. Jedynie z pomocą stworzonego do tego zadania specjalnego środka czystości jesteśmy w stanie osiągnąć upragniony rezultat.

Przy wybieraniu płynu do czyszczenia, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego siłę działania. Dobór nieodpowiedniego preparatu może niekorzystnie wpłynąć na stan kafelków. Co więcej, zaszkodzić może także odpowiednio dobrany preparat, lecz wykorzystany w niewłaściwych proporcjach. Niepoprawne wykorzystanie środka czyszczącego może zniszczyć powierzchnię. W efekcie utraci ona swój kolor, a nawet pojawią się na niej mikropęknięcia lub przetarcia.

Najwięcej problemów mogą sprawiać płytki prysznicowe. Warto zastosować pewien prosty trik, dzięki któremu skuteczniej je wyczyścimy. Należy najpierw na kilka minut puścić gorącą wodę. Powstała wówczas para wodna nieco rozmiękczy zanieczyszczenia i tym samym sprawi, że ich zmywanie będzie prostsze. Tu warto pamiętać, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych preparatów, zamiast używać np. mydła czy płyn do naczyń – zostawiają one później zacieki i nalot.

Jak poradzić sobie z brudnymi fugami?

Niemniej ważny wpływ na estetyczny wygląd podłogi i ściany mają fugi. Ich odświeżenie bywa niekiedy mocno problematyczne, szczególnie gdy już wcześniej były zabrudzone. Podobnie jak w przypadku glazury w ich czyszczeniu pomocny będzie specjalistyczny płyn do mycia. Tu warto wspomnieć, chociażby o płynie ForLux SF01 Czysta FugaPłyny przeznaczone specjalnie do tego mają wiele zalet. Między innymi nie niszczą powierzchni glazurowych lub emaliowych. To niezwykle ważne, gdyż tego typu szkliwo jest delikatne i łatwo je uszkodzić. Specjalistyczne środki czyszczące są również szybkie w działaniu. Niekiedy wystarczy nawet dwadzieścia minut od wylania płynu na fugę, aby zetrzeć ścierką cały brud. Siła chemicznych preparatów tkwi w ich składzie oraz tym, że po umyciu nimi fug tworzą na ich powierzchni barierę ochronną. Dzięki niej grzyby i pleśń już nie mogą się rozprzestrzeniać.

Nabłyszczanie – ostatni etap czyszczenia glazury i fug

Po ukończonym myciu fug oraz glazury nie zaszkodzi również ich nabłyszczyć. W tym cel można wykorzystać jeden ze sprawdzonych sposobów, np. nasączoną roztworem z wody i spirytusu ściereczkę z irchy. Tak przygotowaną szmatką należy przetrzeć glazurę i fugi. Niektórzy do nabłyszczania używają, co może wydać się nieco zaskakujące, płynu do zmywarki – to również jest płyn nabłyszczający. Podsumowując – każdy z tych metod przyniesie dobry rezultat, więc warto sprawdzić je wszystkie i wybrać tę najlepszą.

Inspirowane: Dlaalpinisty.pl – chemia dla firm sprzątających