Wilgoć technologiczna – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Wilgoć technologiczna pochodzi z materiałów wykorzystywanych podczas prac budowlanych i remontowych. W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie pozwalają na niezwykle szybkie wznoszenie nowych budynków. Taki stan rzeczy ma oczywiście wiele zalet. Niestety, ze znacznym przyspieszeniem tego procesu wiążą się również pewne kłopoty. Nowo wybudowane ściany nie mają czasu wyschnąć, zanim zostanie położony dach. W ten sposób przykryte już pomieszczenia nie mają zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co sprzyja nagromadzeniu wilgoci w materiałach konstrukcyjnych.

Źródła wilgoci technologicznej

Podczas budowy domu wykorzystuje się wiele materiałów, które z pozoru nie wydają się zawierać dużych ilości wody, a w rzeczywistości stanowi ona znaczną część ich składu. Źródłem wilgoci technologicznej są m.in. zaprawy, tynki, z których woda przechodzi bezpośrednio do wnętrza ściany, a także materiały, z których wykonywane są wylewki podłogowe pod posadzki. Podczas każdego etapu prac budowlanych i wykończeniowych wody związanej w różnych materiałach przybywa. Po pewnym czasie, zależnym od wielu czynników takich jak temperatura czy wymiana powietrza, materiały te muszą oddać związaną wodę. Jeżeli wcześniej ściany i fundamenty nie zostaną odpowiednio osuszone, woda zacznie parować. Duża wilgoć w pomieszczeniu może wówczas powodować nieestetyczne zacieki, odpadanie tynków, wybrzuszenia w podłodze, a co gorsza rozwój grzybów i pleśni, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia domowników.

Jak zapobiegać i walczyć z wilgocią technologiczną?

W sytuacji, w której dom jest budowany w szybkim tempie, niestety nie da się zapobiec nagromadzeniu wilgoci. Jeśli prace budowlane są zaplanowane bez znacznych przerw, należy zawsze zdecydować się na profesjonalne usuwanie wilgoci oferowane przez firmy zajmujące się osuszaniem budynków. Takie rozwiązanie znacznie usprawni cały proces budowy i umożliwi płynną kontynuację prac wykończeniowych, a dodatkowo zagwarantuje pewność, że wilgoć w nowo wybudowanym budynku będzie utrzymywana na odpowiednim poziomie.

Osuszanie z wilgoci technologicznej zwykle wiąże się z koniecznością użycia profesjonalnego sprzętu osuszającego, który ma za zadanie „wyciągać” zbyt duże ilości wody zgromadzone w materiałach budowlanych. Dzięki temu ściany zostaną osuszone nie tylko na powierzchni, ale także w całej swojej objętości. Doświadczony zespół z odpowiednim sprzętem jest w stanie naprawdę szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci w nowo wybudowanym budynku. Dodatkową zaletą jest fakt, że zwykle podczas procesu osuszania prace związane z wykończeniem domu mogą być wykonywane bez większych zakłóceń. Warto także zaznaczyć, że dokładne osuszenie budynku z wilgoci technologicznej jest swego rodzaju inwestycją na przyszłość. Aby ogrzać osuszony budynek potrzeba mniej energii w porównaniu do ogrzewania budynku „wilgotnego”, co pozwala na późniejsze oszczędności.

Dbałość o usunięcie wilgoci technologicznej nie tylko zapewni większą trwałość kolejnych warstw wykończeniowych, ale także zapobiegnie rozwojowi różnego rodzaju toksycznych grzybów i pleśni. Jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ organizmy lubiące wilgoć mogą powodować wiele chorób i infekcji u osób przebywających w pobliżu. Warto zabezpieczyć się przed tego typu przykrymi niespodziankami i zapewnić sobie oraz swoim bliskim odpowiedni komfort i bezpieczeństwo już na samym starcie.