Wymiana kół w warsztacie samochodowym – niezbędne akcesoria

Coraz wyższe temperatury otoczenia i nawierzchni sprawiają, że jeżdżenie na zimowych oponach staje się problematyczne i mało wygodne. Ale to nie wszystko. Jazda wiosną i latem na oponach zimowych powoduje uszkodzenie ogumienia, co w efekcie prowadzi do szybszej redukcji bieżnika i zmniejszenia żywotności opon. Co więcej, użytkowanie zimowych opon latem, oraz letnich zimą sprawia, że tracą one na przyczepności, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego właśnie powinniśmy zdecydować się na wymianę opon na letnie w warsztacie samochodowym, który posiada odpowiednie do tego narzędzia. Co powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu przed rozpoczęciem sezonu na wymianę opon?

Niezbędne akcesoria

Przede wszystkim ciężarki do wyważania. Jednym z rodzajów są ciężarki nabijane. Są one przystosowane do korekcji wyważenia kół o aluminiowych lub stalowych felgach. Doskonale sprawdzają się zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych i dostawczych. Dlaczego? Dostępne są w wielu kształtach oraz parametrach wagowych. Dzięki temu mechanik może dobrać zestaw, który pomoże osiągnąć zamierzony cel. Atutem ciężarków jest to, że są odporne na korodowanie i warunki atmosferyczne. Zawdzięczają to ocynkowanej powierzchni.

Kolejnym elementem niezbędnym w warsztacie samochodowym są zawory do opon. Przy każdej wymianie opon należy wymienić zawory. To koszt jedynie kilkunastu złotych, a pozwoli uchronić nas przed nagłymi niespodziankami. Zawory warto wymieniać w aucie każdorazowo przy wymianie opon. Dlaczego? Otóż wentyle utrzymują swoje właściwości przez około sześć miesięcy.

Profesjonalny sprzęt

Urządzenia do geometrii kół – ważne jest, aby koła po zmianie opon były odpowiednio wyważone i ustawione. Odpowiednio wyregulowane koła zapewniają bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Dodatkowo dzięki prawidłowo ustawionej geometrii kół, auto pewnie się prowadzi, a opony nie tracą na swojej żywotności. Przy każdorazowej policyjnej kontroli drogowej służby mundurowe mają prawo sprawdzić stan ogumienia. Za nieodpowiedni stan opon możemy otrzymać mandat.

Aby uzyskać nieograniczony dostęp do pojazdu, w którym będzie następować wymiana opon, warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie podnośnika samochodowego. Pozwoli na szybszą i bardziej komfortową wymianę opon. Na rynku jest szeroki wybór modeli, od jednokolumnowych, pneumatycznych aż po czterokolumnowe. Podnośnik samochodowy jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż stosowanie klasycznego lewarka, który powoli odchodzi na bok.

Kolejnym niezbędnym elementem podczas wymiany opon jest kompresor. Pozwoli on na sprawdzenie ciśnienia w oponie. Ważne, aby kompresor oprócz możliwości wpuszczania powietrza miał także funkcję spuszczania powietrza z opony w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia. Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponie może doprowadzić do pęknięcia opony, a w efekcie do wypadku.

Przed rozpoczęciem sezonu dodatnich temperatur warto zadbać o wymianę ogumienia samochodu. Fachowo przeprowadzony serwis opon przedłuży ich żywotność. Warto więc zdecydować się na usługi profesjonalnych warsztatów wulkanizacyjnych i samochodowych, które dysponują odpowiednim sprzętem.