Napoje roślinne w diecie wegańskiej

Osoby praktykujące wegańską dietę z wyboru lub też z powodu choroby, koniecznie muszą wyeliminować z niej tradycyjne mleko oraz napoje mleczne. Dotyczy to jednakowo wszystkich mlek, które pochodzą od zwierząt. Należą do nich popularne w Polsce mleka odzwierzęce: krowie, owcze i kozie, a także mleka pochodzące od innych zwierząt, które większą popularnością cieszą się w innych częściach świata (np. mleko bawole, klacze, wielbłądzie). Wegańską alternatywą dla mleka odzwierzęcego są napoje roślinne. Jakie wybrać?

Z czego powstają wegańskie napoje roślinne?

Roślinne napoje do diety wegańskiej powstają przede wszystkim z orzechów i nasion. Proces produkcji opiera się na długim moczeniu nasion i orzechów, mieleniu ich, a następnie przesączaniu płynu przez gazę, filtr lub sito. W ten sposób powstaje napój roślinny, który w stu procentach pozbawiony jest laktozy. Spożywanie takich produktów to podstawa diety wegańskiej, jednak coraz częściej po naturalne napoje roślinne sięgają także osoby, które na co dzień spożywają produkty mleczne.

Atuty napojów roślinnych

Spożywanie napojów roślinnych kosztem mleka, niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim są one lżej strawne od mleka odzwierzęcego, a także nie posiadają białek mleka. To ważna cecha dla osób, które mają alergię na laktozę lub słabą jej przyswajalność. Napoje roślinne są także mniej przetworzone, dzięki czemu zawierają zdecydowanie więcej makro- i mikroelementów. W składzie napojów roślinnych znajdziecie spore ilości magnezu i potasu. Zwolennicy tych produktów wskazują na to, że są pozbawione antybiotyków i w procesie ich produkcji nie korzysta się z pasteryzacji.

Wybrane rodzaje napojów roślinnych do diety wegańskiej

Podstawowy podział napojów roślinnych dzieli je ze względu na surowiec, z którego powstają. W ten sposób wyróżniamy napoje z roślin strączkowych (sojowe), zbóż (owsiane, orkiszowe, ryżowe, jaglane), pestek i orzechów (migdałowe, laskowe, kokosowe) oraz pseudozbóż (gryczane). Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich.

Napój migdałowy

To delikatny, lekko słodki napój o charakterystycznym aromacie migdałów. Produkt jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, wapń, magnez i potas, a przy tym ma mało kalorii, dzięki czemu chętnie wykorzystywany jest również w diecie odchudzającej. Doskonale sprawdza się do kawy, wypieków, owsianki, czy też jako baza do zup kremów.

Napój ryżowy

Ten zamiennik posiada słodki smak, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako dodatek do deserów, kawy, lub dań kuchni azjatyckiej. Napój ryżowy ma dużą zawartość białka oraz ograniczoną zawartość tłuszczu. Charakterystyczny aromat napoju ryżowego sprawia, że szybko podbija gusta smakowe Polaków.

Napój sojowy

Od lat napój sojowy należy do najbardziej popularnych roślinnych zamienników dla mleka. Ma specyficzny smak, jednak wielu osobom przypadł on do gustu. Napoje sojowe są bogate w białko roślinne, a także wapń, żelazo i witaminy z grupy B.

Napój owsiany

Napój, czy też mleko owsiane, to bardzo zdrowy zamiennik dla mleka krowiego. Produkt ten posiada dużą ilość wapnia oraz kwasu foliowego, a także ograniczoną zawartość tłuszczu. Dzięki temu napój owsiany jest niskokaloryczny. Z powodzeniem może być wykorzystywany do kawy, owsianki, czy też do codziennego gotowania.