Ocieplanie poddasza wełną mineralną – główne zasady

Budowa lub remont domu to przedsięwzięcie, przy którym niewątpliwie trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych elementów, rzutujących w późniejszym czasie na komfort użytkowania danego budynku. Jedną z takich kluczowych kwestii jest odpowiednie ocieplenie poddasza, które zminimalizuje straty ciepła i przełoży się na uniknięcie konieczności uiszczania zawyżonych opłat na energię grzewczą. Jakich zasad powinno się przestrzegać podczas wykonywania ocieplenia poddasza, żeby było ono skuteczne?

Jaki materiał zastosować do ocieplenia?

Obecnie optymalnym materiałem stosowanym w tego typu celach jest szklana wełna mineralna, która charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, ale także akustycznymi i ogniowymi. Zapewnia więc nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale również dobre wyciszenie wnętrza i bezpieczeństwo. Jest to materiał bardzo sprężysty, dzięki któremu łatwo i skutecznie wypełnić można każdą przestrzeń, nawet taką o trudnym dostępie. Wełna mineralna stanowi przy tym rodzaj izolacji spełniający wymogi standardu ocieplenia dachów WT2021, który obowiązuje od 2021 roku.

Jak efektywnie ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddasza wełną mineralną powinno być przeprowadzane zgodnie z pewnymi przyjętymi zasadami, które zagwarantują wysoką efektywność uzyskanego efektu. W większości przypadków wykonuje się dwuwarstwowe ocieplenie, z czego pierwszą warstwę takiej termoizolacji umieszcza się między krokwiami i wyrównuje do ich dolnej krawędzi. Należy zwrócić uwagę, aby zachować drożność szczeliny wentylacyjnej. W tym celu grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o ok. 3-4 cm mniejsza niż wysokość krokwi. Jeżeli mamy natomiast do czynienia z dachem z membraną paroprzepuszczalną, wówczas grubość izolacji i wysokość krokwi powinny być równe.

Druga warstwa ocieplenia poddasza wełną mineralną stanowi natomiast uzupełnienie termoizolacyjne dla materiału umieszczonego pomiędzy krokwiami. Jest ona montowana bezpośrednio pod nimi, poprzecznie do pierwszej warstwy izolacji. Przed całym procesem montażu takiego wypełnienia należy też upewnić się, że materiał izolacyjny, jaki zamierzamy użyć do prac, jest odpowiednio rozprężony. W tym celu po rozpakowaniu wełny należy odczekać kilkanaście minut, po czym “strzepnąć” ją, trzymając za dwa końce. Poza tym wśród ważnych czynników, które mają wpływ na ostateczny efekt prac izolacyjnych, jest odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Należy też pamiętać, żeby ocieplenie poddasza wełną mineralną wykonywać po zakończeniu wszystkich prac mokrych. Elementem wieńczącym obie warstwy termoizolacji jest specjalna folia paroizolacyjna, którą montuje się za pomocą zszywek lub taśmy dwustronnej.

Proces skutecznej izolacji cieplnej i akustycznej poddasza budynku nie jest, jak widać bardzo skomplikowany. Jednak ażeby uzyskany efekt był satysfakcjonujący i długotrwały, należy podejść do tego zadania, stosując się do kilku sprawdzonych zasad oraz sugerując się wytycznymi producenta materiału izolacyjnego.