Zakup nowego mieszkania to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego. To oczywiście wydanie ogromnych pieniędzy lub też wzięcie kredytu na długie lata. Jakich błędów powinno się unikać w momencie zakupu mieszkania? Jak mieć pewność, że całość procesu zakupowego zostanie wykonana w sposób profesjonalny?
Spokojne podchodzenie do ofert przygotowanych przez deweloperów. Nie uleganie typowej gorączce sprzedażowej. „Ostatni lokal w świetnej lokalizacji”, „ Najniższe ceny metra kwadratowego”, to tylko dwa z wielu sloganów reklamowych, jakimi kuszą deweloperzy. Osoby w gorącej wodzie kąpane, mogą poprzez przekaz marketingowy zdecydować się na szybki zakup mieszkania. To ogromny błąd gdyż wydatek kilkuset tysięcy złotych wymaga dokładnych analiz. Sprawdzenie nie tylko samej inwestycji mieszkaniowej ale również okolicy. Jak prezentuje się infrastruktura, jakie są plany odnośnie dalszego rozwoju miejsca gdzie zlokalizowana jest nieruchomość.
Cena metra kwadratowego to nie jedyny koszt nowego mieszkania
Sama cena mieszkania to jedynie początkowy koszt inwestycji. Już na etapie załatwiania dokumentów, podpisywania umów trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Odpis aktu notarialnego, taksa notarialna od wartości mieszkania. Otwarcie księgi wieczystej czy też wpis prawa własności do niej to kolejne wydatki. Decydując się na finansowanie zakupu mieszkania poprzez kredy trzeba przecież ponieść dodatkowe koszty. Przyznanie kredytu będzie zmuszało do uiszczenia prowizji. Średnia prowizja obecnie wynosi około 2% wartości kredytu. Starając się o kredyt można spodziewać się różnych dodatkowych usług bankowych. Kredytobiorcy często zgadzają się na otwarcie konta, wydanie karty kredytowej, wszystko celem szybkiego załatwienia formalności. Później takie produkty bankowe obarczone są kosztami, ponoszonymi przez dłuższy okres.
Ile kosztują media w nowym mieszkaniu
Warto dokładnie zaznajomić się z kosztami eksploatacji mieszkania, które chce się zakupić. Jakie systemy grzewcze oferuje deweloper. Czy bloki są ocieplone w nowoczesnych technologiach. Czy stosowane są nowe, ekologiczne rozwiązania instalacyjne, pozwalające na niskie koszty eksploatacyjne.
Podpisanie umowy odnośnie zakupu mieszkania musi być poparte dokładną analizą prawną dokumentu. Bolączką Polaków jest niedokładne czytanie umów czy też ich niezrozumienie. To jednak nie powstrzymuje od niepodpisania. Dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty, choćby radcy prawnego. Niech sprawdzi dokładnie umowę, niech dokona jej analizy aby mieć pewność, że nie kryją się w niej żadne kruczki prawne, działające na niekorzyść kupującego.
Po zakupie mieszkania nie pozostaje nic innego jak dokonać odbioru. Generowany jest protokół odbioru mieszkania i jego podpisanie sprawia, że właściciel zgadza się na przyjęcie nieruchomości do użytkowania. Zamiast samodzielnie sprawdzać stan mieszkania warto skorzystać z pomocy fachowców. Są firmy oferujące profesjonalne usługi związane ze sprawdzaniem stanu faktycznego nowych nieruchomości. Usługa tego typu kosztuje kilkaset złotych i pozwala oszczędzić sporo nerwów