Zalety wynikające z korzystania z propanu  

Korzystanie z gazu propan, jako gazu grzewczego, niesie ze sobą wiele korzyści. Odczujemy je zarówno na co dzień, jak i na koniec okresu rozliczeniowego –  podczas płacenia rachunków. Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w instalację grzewczą na gaz propan, warto zorientować się, jakie to zalety i na jakie korzyści możemy liczyć. Dla wielu użytkowników ogrzewania na gaz propan jest całkowicie jasne, że zakup instalacji był doskonałą inwestycją. Przedstawiamy więc najważniejsze zalety wynikające z wykorzystania gazu propan jako materiału opałowego.

Nowoczesne kotły gazowe

Nowoczesne kotły kondensacyjne są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do zasilania domowej instalacji gazowej. Dzięki zastosowaniu w nich zjawiska kondensacji możliwe jest zaoszczędzenie i zmniejszenie zużycia gazu bez potrzeby rezygnacji z komfortu termicznego w domu. Jak to możliwe? Piece kondensacyjne na gaz wykorzystują wysoką temperaturę pary wodnej, która jest produktem ubocznym procesu spalania gazu propan. Skraplając tę parę, odzyskują zawarte w niej ciepło, a następnie przekazują je ponownie do wnętrza pieca.

Czysta ekonomia – gaz propan

Wykorzystanie gazu propan jako paliwa grzewczego pozwala na znaczne oszczędności w porównaniu z innymi metodami ogrzewania. Z jednej strony kotły kondensacyjne znacząco przyczyniają się do zmniejszenia zużycia gazu. Natomiast z drugiej strony –  ceny gazu są na tyle atrakcyjne, że całościowy koszt ogrzewania domu okazuje się znacznie niższy. Dodatkowo jeśli zastosuje się odpowiednio duży zbiornik na gaz, można z powodzeniem zaplanować uzupełnianie gazu w zbiorniku dwa razy do roku, tj. w tym okresie, kiedy gaz jest nieco tańszy i tym samym jeszcze bardziej zaoszczędzić.

Ekologia – korzystaj z propanu

Gaz propan to także duże korzyści dla środowiska naturalnego. Zarówno proces pozyskiwania, jak i spalania jest niezwykle ekologiczny. Propan jest gazem czystym chemicznie, nietoksycznym i nie zawierającym szkodliwych domieszek. Ponadto jest wolny od domieszek siarki, a jego spalanie jest bezpieczne i nietoksyczne. Wszystkie te cechy powodują, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych paliw grzewczych. Efektem ubocznym spalania gazu propan jest wyłącznie czysta woda, która może być odprowadzona do kanalizacji, para wodna i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Wszystko to powoduje, że jako paliwo opałowe jest on niemal na wagę złota wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze zwiększoną produkcją smogu.

Wygoda – zainwestuj w ogrzewanie domu propanem

Gaz propan w domu to także ogromna wygoda. Kotły na gaz są niemal zupełnie bezobsługowe. Wystarczy ustawić na nich odpowiednie parametry grzania, a później zapomnieć o kotle na długi czas. Będzie on sam dostosowywał pobór gazu tak, aby w pomieszczeniach osiągnięta była wskazana temperatura. Pozwala to na sporą oszczędność czasu, który w innych przypadkach musiał być przeznaczony na doglądanie pieca. Dodatkowo z piecem na gaz nie będziecie już budzić się i wstawać w zimnym domu, ponieważ piec w nocy utrzyma temperaturę na odpowiednim poziomie, a rano nie będzie potrzeby ponownego rozpalania go.

Oszczędność miejsca w kotłowni, czyli plusy korzystania z propanu

Gaz propan sprawdzi się także w domach z ograniczoną ilością miejsca w okolicach kotłowni. Każde paliwo opałowe musi być magazynowane w pobliżu pieca, aby możliwe było łatwe i szybkie podawanie go do kotła. Dodatkowo większość paliw stałych nie należy do szczególnie czystych, co powoduje, że kotłownia staje się brudnym i zapylonym miejscem. Zupełnie inaczej jest w przypadku propanu. Przede wszystkim gaz magazynowany jest w specjalnym zbiorniku, który znajduje się na terenie posesji, jednak poza domem. Musi być on oddalony o określoną odległość dla zachowania przepisów bezpieczeństwa. Gaz jest przekazywany do kotła przy pomocy instalacji poprowadzonej w ziemi. Powoduje to, że zyskujemy dodatkowe, często bardzo spore pomieszczenie w kotłowni, w którym mogą być przechowywane zupełnie inne rzeczy.

Wielofunkcyjność propanu

Gaz propan charakteryzuje się ogromną wielofunkcyjnością. Gaz ze zbiornika może zostać wykorzystany nie tylko do zasilenia kotła ogrzewającego kaloryfery, ale także może zostać podłączony do kuchenki gazowej i do podgrzewacza wody użytkowej. Tym samym zyskujemy własne, niezależne źródło ogrzewania zarówno domu, jak i wody. Często przyczynia się to także do zmniejszenia rachunków za prąd wszędzie tam, gdzie do ogrzewania wody stosuje się bojlery.

Źródło: http://lpgdirect.pl