Jak rozwód rodziców wpływa na psychikę dziecka?

Rozwód rodziców dla każdego dziecka stanowi prawdziwy dramat. Ta życiowa rewolucja jest przyczyną wielu zaburzeń zachowania, które nie zawsze zauważają zajęci sprawą rozwodową mama i tata. Aby nie doprowadzić do poważnych problemów psychicznych dziecka, należy więc przede wszystkim mieć na uwadze jego dobro oraz okazywać mu wsparcie, które niezbędne jest w tych trudnych chwilach. Niestety bardzo często maluchy przezywają w związku z rozstaniem rodziców ogromny kryzys. Jak on się objawia?

Odczucia dzieci

Początkowo wielu malców wypiera informacje o rozwodzie. Pozornie dziecko może być spokojne i opanowane, ale jest to mechanizm obronny przed prawdziwą burzą emocjonalną. Wyparcie to niezaakceptowanie nowej sytuacji i rodzaj protestu. Jest oznaką braku gotowości na tak poważne zmiany i nieumiejętności poradzenia sobie z sytuacją.

Drugim etapem może być wybuch agresji i manifestacja protestu. Dzieje się tak, gdy do dziecka dociera, że sytuacja jest nieodwracalna. Tłumione dotychczas emocje wybuchają i w postaci złości kierowane są przeciwko rodzicom. Bardzo często negatywne odczucia dziecko rozładowuje na rówieśnikach i niechętnie podejmuje różnego typu aktywności. W skrajnych wypadkach może rozładowywać agresję na sobie i podejmować próby samookaleczenia się – wówczas należy udać się po pomoc do psychologa dziecięcego.

Kolejna faza wiąże się z nadzieją dziecka na powrót do dawnego stanu rzeczy. Maluch próbuje przekonywać rodziców, niekiedy nawet manipuluje nimi, aby zmusić ich np. do wspólnego spotkania. Jest to trudny czas, ponieważ dziecko, mimo że czuje się na pozycji przegranej, próbuje za wszelką cenę osiągnąć cel. Maluch ma świadomość, że jego nadzieje są bezpodstawne, przeżywa więc zewnętrzny konflikt, który może powodować problemy z koncentracją, problemy w szkole, a także objawy psychosomatyczne takie jak bóle.

Smutek przychodzi wraz ze zrozumieniem przez dziecko, że utraciło pełną rodzinę i dom. Silna tęsknota za jednym z rodziców, zmiana codziennych rytuałów i niejednokrotnie zmiana otoczenia to bodźce, które często powodują płacz i obniżenie nastroju malucha.

Jak wspierać dziecko podczas rozwodu?

Niestety nie da się zapobiec kryzysowi, jakie przeżywać będzie dziecko podczas rozwodu, ale aby ułatwić maluchowi ten trudny czas i nie pogłębiać apatii, rodzice muszą okazać mu zrozumienie i wsparcie. Przede wszystkim nie powinno być ono świadkiem kłótni – krzyki i napięta atmosfera negatywnie działają bowiem na samopoczucie i zachowanie malca, mogą być także przyczyną lęków.

Ważne, aby tuż po podjęciu decyzji o rozstaniu zdecydować z kim zamieszka dziecko, tak by nie musiało denerwować się niepewną przyszłością i miało czas na oswojenie się z planowanymi zmianami. Nie można mu ograniczać kontaktu z drugim rodzicem i negatywnie nastawiać go przeciwko współmałżonkowi. Ważne, aby wiedziało, że rozwód nie wpłynie na jego relacje z mamą czy z tatą. Należy okazywać mu dużo uczucia, rozmawiać z nim i minimalizować stresujące sytuacje.

Źródło: Gabinet psychologiczny – Rodziceidzieci.com