Drzwi szklane – czy to bezpieczne?

Niezależnie od wielkości mieszkania i rozmieszczenia pomieszczeń, dzięki pomysłom specjalistów z branży wykończenia i  wyposażenia  oraz szerokiej gamie materiałów, każde, nawet najmniejsze wnętrze można  zaaranżować,  nadając mu przytulności i przestrzeni.

Architekci i specjaliści od aranżacji wnętrz proponują ciekawe pomysły aranżacyjne, dzięki czemu udaje się na małej przestrzeni zaaranżować przestrzeń funkcjonalną, estetyczną,  gdzie każdy domownik będzie się dobrze czuł.  W wykończeniu niewielkich wnętrz dużą rolę odgrywają przeszklenia tworzące złudzenia optyczne i sprawiające, że przestrzeń mieszkalna wydaje się większa.

Jeśli w małym mieszkaniu chcielibyśmy zamontować drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, warto postawić na szklane drzwi, które spełnią funkcję oddzielenia przestrzeni, ale również optycznie ją powiększą. Obecnie stosowane technologie przy produkcji drzwi szklanych sprawiają, ze takie drzwi są również bezpieczne.

Każdy, kto miał w domu rodzinnym drzwi z szybą, doskonale pamięta jak często szkło się tłukło – wystarczył mały przeciąg w mieszkaniu czy gwałtowniejsze zamknięcie. Domownicy więc w takich sytuacjach byli narażeni na skaleczenia i inne niebezpieczne sytuacje.

Techniki zwiększające bezpieczeństwo szklanych drzwi

Dziś, decydując się na zakup szklanych drzwi, nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych dzieci, ponieważ szkło użyte do produkcji szklanych drzwi jest poddane technice hartowania, dzięki czemu jest  aż siedmiokrotnie bardziej wytrzymałe od szkła poddanego obróbce techniką tradycyjną. Technika hartowania drzwi sprawia, że szklane drzwi są całkowicie bezpieczne. Gdyby jednak pod wpływem dużej siły szkło by się zbiło, tafla rozpadłaby się na bardzo małe elementy o zaokrąglonych nieostrych kształtach – tak jak w przypadku zbicia szyby w samochodzie.

Inną techniką podniesienia wytrzymałości szklanych drzwi jest technika laminowania. Technika ta polega na łączeniu dwóch lub więcej tafli szkła oraz folii PVB. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, odłamki szkła zostaną zatrzymane przez folię. Szkło laminowane występuje w różnych odmianach, min. dźwiękoszczelnej, matowej, antywłamaniowej. Często takie szkło wykorzystywane jest do produkcji witryn sklepowych, balustrad, schodów oraz przy zabezpieczeniach różnego rodzaju fototapet.

Drzwi jako dekoracja wnętrza

Szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem dekoracji wnętrz, a jego różnorodność i uniwersalność sprawia, że doskonale sprawdzi się w różnych wnętrzach. Drzwi przezroczyste chętnie stosowane są w przestrzeniach biurowych, komercyjnych natomiast drzwi matowe czy z barwionym szkłem doskonale się sprawdzą we wnętrzach mieszkalnych.

Niezależnie od tego, w jakie meble wyposażymy swoje mieszkanie, jak je wykończymy, jakich materiałów użyjemy, kluczowe znaczenie w nadaniu klimatu wnętrzu robi odpowiednie jego oświetlenie. Przeszklone drzwi na pewno odegrają duże znaczenie w nadaniu odpowiedniego klimatu naszym wnętrzom. Światło zapalone w jednym pomieszczeniu dzięki przeszkleniom i załamaniom będzie tworzyć też klimat w innych pomieszczeniach.

Do sypialni, w celu nadania wnętrzu intymnego charakteru możemy wykorzystać drzwi matowe, ornamentowe czy satynowe. W szkłach ornamentowych, światło przedziera się przez kolorowe szkiełka, a  gra światłocieni i swoiste rozświetlenie wnętrza nadają mu wyjątkowości i oryginalności, co tworzy wyjątkowy ciepły klimat we wnętrzu. Takie drzwi same w sobie są wyjątkowym elementem dekoracyjnym, który bardzo zwraca na siebie uwagę.

inspirowane: republikaszkla.pl – ściany szklane