Przewodnik po współczesnej polskiej muzyce poważnej

“Portrety współczesnych kompozytorów polskich”

Polska muzyka współczesna nie sprowadza się wyłącznie do przebojów promowanych przez stacje radiowe i wykonywanych na żywo na największych polskich scenach rozrywkowych. Poza utworami, przy których doskonale bawią się tysiące Polaków, muzyka współczesna to również utwory klasyczne, komponowane przez wybitnych  muzyków, znanych i działających w Polsce oraz poza jej granicami. W 2013 roku Polskie Centrum Informacji Muzycznej, przy współpracy z Polskim Radiem i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprosiło do wspólnego projektu dziesięciu polskich kompozytorów, których twórczość miała zostać przedstawiona szerszej publiczności. W ten sposób powstała seria „Portrety współczesnych kompozytorów polskich”, część większej serii „Muzyka Polska Dzisiaj”. Płyty z tej kolekcji można nabyć w Sklepie Polskiego Radia.

Wybitni polscy kompozytorzy

Do współpracy przy tworzeniu płyt z muzyką zostali zaproszenie najwybitniejsi polscy kompozytorzy prezentujący różne nurty kompozycji. Wśród płyt z serii „Portrety współczesnych kompozytorów polskich” można znaleźć kompozycje klasyczne, dzieła orkiestrowe i solowe Zbigniewa Penherskiego, Tadeusza Wieleckiego, Aleksandra Kościowa i Jarosława Siwińskiego, improwizacje Jacka Grudnia, utwory solowe i ścieżki dźwiękowe Ewy Trębacz oraz Anny Zawadzkiej-Gołosz oraz kompozycje elektroakustyczne Lidii Zielińskiej, Magdaleny Długosz i Michała Talmy-Sutta. Swoje umiejętności kompozytorzy szlifowali na najlepszych uniwersytetach muzycznych w Polsce – Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Ich utwory doceniane i grywane są na całym świecie, na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki poważnej. Dzieła zebrane na płytach zostały wykonane przez najlepsze orkiestry radiowe, doskonałe zespoły (polskie i zagraniczne) oraz świetnych dyrygentów i solistów. Większość nagrań pochodzi z archiwów, w których przechowywane są zapisy koncertów, jednak kilka zostało nagranych specjalnie na potrzeby wydania cyklu płyt – w tym utwory fortepianowe Tadeusza Wieleckiego oraz utwory na skrzypce Magdaleny Długosz. Do każdej płyty dołączony jest booklet w języku polskim i angielskim, zawierający informacje o kompozytorze, jego utworach i wykonawcach oraz teksty utworów śpiewanych.

Wykonawcy

Na części płyt z serii „Portrety współczesnych kompozytorów polskich” znaleźć można utwory wykonane przez Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (obecnie Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR) oraz przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia. Niektóre utwory wykonują sami kompozytorzy – Magdalena Długosz zaprosiła do wykonania jednej z kompozycji swojego kolegę po fachu, Tadeusza Wieleckiego, który jest wirtuozem kontrabasu. Ponadto, zgłębiając dźwięki tej serii, można posłuchać utworów w wykonaniu Małgorzaty Walentynowicz, utalentowanej polskiej pianistki, współpracującej ze światowej klasy orkiestrami i kompozytorami.

Sklep Polskiego Radia

Sprzedaż serii „Portrety współczesnych kompozytorów polskich” prowadzona jest przez Sklep Polskiego Radia, bardzo dobrze zaopatrzony sklep z płytami CD. Płyty można znaleźć w zakładce z muzyką poważną i dostępne są od ręki w bardzo przystępnych cenach. Polskie Radio jest jednym z współtwórców serii, w której po raz pierwszy wydano monograficzne płyty wspomnianych wyżej dziesięciorga kompozytorów. „Portrety współczesnych kompozytorów polskich” zostały wydane 12 maja 2014 roku i są sprzedawane wyłącznie przez sklep Polskiego Radia. Ich zakup pozwala zapoznać się z najlepszą współczesną muzyką klasyczną polskich twórców.