Maski przeciwsmogowe – czy są skuteczne?

Smog – problem, który kiedyś wydawał nam się bardzo odległy, dotarł i do nas. Wielkość miasta nie ma tu decydującego znaczenia – również niewielkie miejscowości zmagają się z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też widok na ulicach osób w maskach przeciwsmogowych przestaje być czymś nadzwyczajnym, a staje się naszą nową rzeczywistością. Bo trzeba sobie radzić. I dbać o własne zdrowie.

Smog – wspólny wróg

Częste korzystanie z samochodu, palenie śmieciami w piecach, emitowanie ogromnych ilości spalin – to wszystko sprowadza się w Polsce do coraz większych problemów z jakością powietrza. Smog, czyli mgła pełna zanieczyszczeń, unosi się nad rosnącą liczbą miast. Zawiera on metale ciężkie i szkodliwe substancje, które dostają się do naszego organizmu wraz z oddychaniem.

Jest to problem, którego nie da się nie zauważyć – zawiesina potrafi skutecznie zasłonić widok na niebo. Mocno go też czuć – to każdy może stwierdzić, kiedy, zwłaszcza zimą, próbuje wywietrzyć mieszkanie. Metodą na wolne od zanieczyszczeń powietrze w domu może być wykorzystanie specjalistycznych urządzeń, takich jak oczyszczacze powietrza. Problematyczne jednak staje się opuszczanie przestrzeni wypełnionych względnie czystym powietrzem. Tu doskonałym rozwiązaniem okazują się maski przeciwsmogowe.

Szeroki wybór – w zależności od możliwości i potrzeb

Okazuje się, że wybór maski przeciwsmogowej to nie jest proste zadanie. Na to, jaką zdecydujemy się nosić, składa się wiele czynników – są to zarówno możliwości finansowe, jak i częstotliwość oraz sposób wykorzystywania maski, a także jej wygląd i walory estetyczne.

Rozpiętość cenowa masek jest dość szeroka. Mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wiele osób powie, że przecież na zdrowiu nie warto oszczędzać. Ale to nie oznacza od razu, że trzeba sięgać natychmiast po te z najwyższej półki cenowej. Tym bardziej, jeśli maska ma służyć do spacerów czy wyłącznie na trasie praca-dom. Zupełnie inne właściwości będą potrzebne osobom, które na przykład uprawiają sport na dworze. Będą zwracać uwagę na to, jak maska antysmogowa będzie się dopasowywać do twarzy, czy nie będzie krępować ruchów i utrudniać przyspieszonego oddychania, oraz czy ma też niezbędne filtry.

Wygląd takiego sprzętu również ma znaczenie. Może z początku wydawać się, że trudno będzie ją dopasować do własnego stylu – w końcu mamy chodzić z zasłoniętą twarzą i na dodatek nosić specjalistyczny filtr. Producenci jednak starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują kształty i wzory zaprojektowane z uwzględnieniem nie tylko pełnionych funkcji, ale też atrakcyjności. Ten czynnik jest szczególnie znaczący między innymi w przypadku dzieci i młodzieży. Są to osoby, które są bardziej narażone na działanie szkodliwych substancji w powietrzu, niż dorośli. Ale jednocześnie może być znacznie trudniej namówić je do zakładania takiego gadżetu. Ciekawy i modny wzór może to zmienić. A może i będzie czymś, co będzie ich wyróżniać na tle innych.

Maski antysmogowe – rozwiązanie doraźne, ale skuteczne

Maski przeciwsmogowe to dość prosty sposób na radzenie sobie z zanieczyszczeniem powietrza. Nie jest wymagane stosowanie ich bez przerwy. Wystarczy regularnie sprawdzać poziom pyłów PM10 i PM2,5 – i w przypadku przekroczenia normy – przed wyjściem założyć maseczkę i cieszyć się swobodniejszym, a przede wszystkim, zdrowszym oddychaniem. To też dobry pomysł dla dzieci, osób starszych i tych, którzy mają obniżoną odporność. Dzięki takiemu urządzeniu użytkownicy mogą ograniczyć dostęp szkodliwych substancji do organizmów, a przez to chronić się przed nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Co jednak istotne, same maski antysmogowe nie przyczynią się do eliminacji smogu. To sposób na radzenie sobie jedynie z jego efektami. Na jakość powietrza będzie się składać wiele czynników – takich jak większa świadomość tego, czym palić w piecach, częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej czy rowerów – a przez to też rezygnacja z jazdy samochodem. Na takie działania trzeba jednak poświęcić wiele lat. Ale warto je podjąć – by mogły z ich efektów korzystać przyszłe pokolenia.

Źródło: Miamed