Meble ogrodowe – ekologiczne i modne

Szykowne i gustowne urządzenie ogrodu nie musi kosztować majątku. Meble ogrodowe możemy wykonać sami, stosując ekologiczne materiały. Każdy mebel można zaprojektować samemu od podstaw, ponieważ nie jest to duże wyzwanie nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w majsterkowaniu. Wystarczy jedynie pomysł i chęci. To, jakie meble powinny znaleźć się w naszym ogrodzie, zależy od tego, w jaki sposób lubimy spędzać w nim czas. Generalnie można jednak stwierdzić, że dobrze wyglądające siedziska i stolik są podstawowym wyposażeniem do relaksu. Przestrzeń wokół domu możemy uatrakcyjnić również na inne sposoby, decydując się na huśtawkę, hamak lub wszelkiego rodzaju leżanki. Tego typu meble sprawdzą się również na tarasie.

Dlaczego warto wykonać meble do ogrodu samodzielnie?

Jest to duża oszczędność pieniędzy, ponieważ materiały przeznaczone na wykonanie takich mebli są tańsze niż gotowe modele. Tanie meble ogrodowe kupione w sklepie prawdopodobnie będą niskiej jakości lub mało estetyczne. Dla wielu osób kluczowy jest również fakt, że przy ich wykonywaniu można wykorzystać wiele materiałów, które przechowujemy w domu.

Jakie materiały będą odpowiednie?

Do wykonania mebli można wykorzystać palety oraz różnych rozmiarów skrzynki. Na rynku wtórnym tego typu przedmioty są dostępne w bardzo wielu rodzajach, przy czym zachowują one niską cenę. Do prac końcowych można wykorzystać nieużywane od dawna kołdry, poduszki i wszelkiego rodzaju tekstylia, które wpłyną też bez wątpienia na dekoracyjność wykonanych mebli.

Budowa mebli ogrodowych krok po kroku

Pierwszym etapem jest ułożenie planu, jakie meble się nam przydadzą oraz kupno odpowiedniej ilości materiału. Chcąc oszczędzić nieco pracy, powinno się szukać tych palet, skrzynek czy szpul, które nie zostały uszkodzone, ewentualnie nie są zbytnio zniszczone. Jeżeli do wyboru mamy tylko poobijane, połamane lub pognite elementy, powinniśmy wybierać te w najlepszym stanie, aby ich renowacja nie zajęła zbyt wiele czasu. Odnawianie będzie polegało głównie na przybiciu kilku gwoździ lub wymianie zniszczonych desek w palecie.

Szlifowanie jest istotnym elementem i należy je wykonać dokładnie, ponieważ od niego będzie zależał wygląd naszych mebli po pomalowaniu. Należy pozbyć się wszystkich drzazg, aby powierzchnia mebla była idealnie gładka. Impregnacja oraz malowanie łatwiej będzie przeprowadzić na elemencie odpowiednio przyszykowanym.

Kolejnym etapem jest malowanie. Po wybraniu odpowiedniej farby, poszczególne elementy należałoby pokryć dwuwarstwowo. W ten sposób lepiej zabezpieczysz drewno i uzyskasz lepsze efekty estetyczne. Jeżeli wybór padnie na pozostawienie koloru naturalnego, mebel należy pokryć impregnatem. Podniesie on odporność drewna na warunki pogodowe, a sam materiał będzie prezentował się bardziej elegancko.

Ostatnim krokiem jest zmontowanie mebla w całość. Na tym etapie przydadzą się nam wkręty ciesielskie, śruby i inne elementy złączne. Przy pomocy odpowiednich narzędzi łączymy wszystkie elementy w jeden obiekt według wcześniej ułożonego planu. Po tym zostaje już tylko cieszyć się ciekawym i oryginalnym wyglądem naszego ogrodu.