Podstawowe rodzaje nawozów i ich zastosowanie w ogrodnictwie

Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują składników odżywczych takich jak azot, fosfor, potas, magnez, wapń czy inne mikroelementy. W glebie wykorzystywanej do ich uprawy po pewnym czasie powstaje ich deficyt. Prostym sposobem na uzupełnienie składników pokarmowych jest stosowanie nawozów. Jakie są jednak podstawowe rodzaje nawozów i w jaki sposób aplikować tego typu mieszanki?

Nawozy ogrodnicze pochodzenia naturalnego

Nawozy ogrodnicze pochodzenia naturalnego powstają na bazie substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. W ogrodnictwie najczęściej stosowanym nawozem naturalnym pochodzenia roślinnego jest kompost, a zwierzęcego obornik. Dostęp do obornika jest zasadniczo ograniczony wyłącznie do terenów wiejskich, a do wyprodukowania kompostu potrzebna jest odpowiednia ilość surowca i miejsce pod pryzmę. Z tego względu zazwyczaj konieczne jest korzystanie z gotowych produktów oferowanych przez producentów nawozów organicznych. Odwiedzając sklep z nawozami, można zaopatrzyć się m.in. w biohumus (powstający z odchodów dżdżownic kalifornijskich), suszony lub granulowany obornik oraz nawozy na bazie odchodów ptaków (guano i pomiot ptasi).

Zastosowanie nawozów organicznych

W uprawie roślin wyłącznie na własne potrzeby najlepszym wyborem będzie nawożenie gleby produktami pochodzenia naturalnego. Przy ich stosowaniu nie ma bowiem ryzyka przenawożenia gleby czy poparzenia roślin. Ich zaletą jest także to, iż działają na glebę kompleksowo – nie tylko dostarczają niezbędnych substancji odżywczych, ale poprawiają też strukturę gleby i wspomagają powstawanie próchnicy. Nawozy płynne można stosować w trakcie wegetacji roślin. Natomiast stałe wymagają wymieszania z glebą, dlatego powinny być aplikowane przed wysiewem lub wysadzeniem roślin.

Nawozy sztuczne mineralne

Nawozy ogrodnicze mineralne dostarczają roślinom skoncentrowanych składników pokarmowych. Charakteryzują się łatwą przyswajalnością i szybkim działaniem. Jednak nieprawidłowo dobrana dawka może skutkować zdegradowaniem gleby lub poparzeniem roślin, dlatego ich stosowanie powinno być poprzedzone zapoznaniem się z podstawowymi wytycznymi producenta. Nawozy mineralne występują w formie produktów jednoskładnikowych i wieloskładnikowych. Najpopularniejsze nawozy jednoskładnikowe to mieszanki azotowe, potasowe i fosforowe. Wieloskładnikowe obok azotu, fosforu i potasu mogą zawierać także przykładowo bor, wapń i magnez. Najczęściej przeznaczone są dla konkretnej grupy roślin (np. nawóz do storczyków, iglaków, czy róż).

Zastosowanie nawozów mineralnych

Głównym przeznaczeniem nawozów jednoskładnikowych jest rolnictwo, dlatego zwykle występują w bardzo dużych opakowaniach. Ogrodniczy sklep z nawozami najczęściej posiada w ofercie produkty wieloskładnikowe. Kompleksowe nawozy mineralne mogą mieć skład umożliwiający uniwersalne zastosowanie lub specjalnie przystosowany do roślin o konkretnie sprecyzowanych potrzebach (np. nawóz do storczyków). Nawozy ogrodnicze mineralne występują w formie płynnej i stałej (granulat bądź proszek). Płynne wymagają rozcieńczenia z wodą i stosuje się je do podlewania roślin lub dolistnie, ale ze względu na krótkie działanie zabieg ten musi być często powtarzany. Stałymi nawozami zwyczajnie posypuje się glebę, ale niektóre wymagają dodatkowego przemieszania z wierzchnią warstwą gruntu. Ze względu na fakt, iż substancje uwalniane są stopniowo, nawozy te działają wolniej niż płynne, a w związku z tym powinny być stosowane z mniejszą częstotliwością (1-2 razy w roku).

Ze względu na różne spektrum działania warto połączyć stosowanie nawozów naturalnych i sztucznych. W taki sposób można bowiem zapewnić roślinie optymalną ilość składników pokarmowych i poprawę właściwości gleby. Osiągnięcie oczekiwanych efektów nawożenia będzie możliwe, jeżeli zastosowanie nawozów poprzedzać będzie analiza potrzeb uprawianych roślin oraz właściwości danej gleby.