Dlaczego sztuka jest ważna w procesie kształtowania osobowości dziecka?

Małe dziecko jest jak ziarenko, z którego wyrośnie piękna roślina. My jako dorośli jednak, oczywiście pamiętamy, że dzieci się wychowuje, a nie hoduje. To jednak metafora z rodzicem jako ogrodnikiem jest bardzo trafna, chociażby ze względu na to że dzieci są bardzo wrażliwymi istotami i chłonnymi na wszelkie informacje.

W procesie kształtowania się osobowości dziecka trzeba być bardzo czujnym, aby czegoś nie zaniedbać czy nie przegapić nie jest to łatwym zadaniem w dzisiejszym świecie, gdzie często przez nadmiar obowiązków i stresy nie jesteśmy wstanie być rodzicami przez 24h ma to swoje plusy i minus. To naturalne, że dzieci chodzą do przedszkola nie miejmy z tego powodu wyrzutów sumienia, ponieważ takie instytucje zatrudniają wykwalifikowanych pedagogów, którzy zadbają o to by dziecko rozwijało się, integrowało z rówieśnikami i skupiało na swoich mocnych stronach.

Kształtowanie osobowości

Jednak my jako rodzice mamy największy wpływ na rozwój naszego dziecka, najważniejsze aby czas jaki dziecko z nami spędza nie był wypełniony na przykład oglądaniem telewizji, chociaż jeśli programy video są przez nas selekcjonowane to również mogą dobrze wpływać na małego człowieka. Może on za pomocą oglądania bajek czy inaczej kreskówek w innym języku osłuchać się na przykład z wymową angielskiego. Pytanie jednak czy warto stawiać tylko na języki i umiejętności matematyczne u dziecka? Otóż nie! Bardzo ważne w kształtowaniu osobowości jest poczucie empatii, a nic bardziej nie wykształca w człowieku wrażliwości jak sztuka, czyli dziedziny plastyczne czy muzyczne.

Tak naprawdę już od momentu kiedy płód jest wykształcony możemy słuchać muzyki klasycznej, która jak wiadomo wycisza i uspokaja. Dziecko już w łonie matki staje się bardziej spokojne i czułe na bodźce zewnętrzne. Ważne, aby takie czynności jak na przykład wspólne słuchania muzyki robić w miarę systematycznie i często, bo tylko długofalowo przynosić to może efekty.

Jeśli chodzi o malarstwo to warto pokazać dziecku różne kierunki sztuki, aby mogło zrozumieć, że mimo że każdy z nas jest człowiekiem to nie wszyscy mamy jednorodne spojrzenie na ten sam świat w którym żyjemy. W dobie brutalności i znieczulicy uwrażliwianie dzieci, budowanie w nich poczucia empatii daje szansę, nam na lepszy świat.

Polecane książki do pierwszego kontaktu dziecka ze sztuką to na przykład pozycja książkowa pod tytułem Rozmowa taty z córką.