Kwas hialuronowy i jego zastosowanie w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy niekiedy nazywany jest eliksirem młodości. Rzeczywiście razem z elastyną i kolagenem w dużej mierze odpowiada za młody i świeży wygląd skóry. Od lat jest więc chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej czy kosmetologii. Służy do produkcji różnego rodzaju kosmetyków i znajduje zastosowanie podczas wykonywania wielu zabiegów.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Bierze udział w produkcji kolagenu i elastyny. W praktyce ponad 55% kwasu hialuronowego znajduje się w ludzkiej skórze. To on odpowiada za jej jędrność, elastyczność i sprężystość. Sprawia, że wygląda na młodą i zdrową. Z tego powodu kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany w kosmetologii oraz medycynie estetycznej.

Substancja ta ma silne właściwości ujędrniające i nawilżające. Nic więc dziwnego w tym, że wchodzi w skład wielu kremów przeciwzmarszczkowych. Tylko jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Dzisiaj kwas hialuronowy jest uważany za naturalny i bezpieczny wypełniacz, który daje efekt niemal natychmiastowego odmłodzenia skóry.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Okazuje się, że zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są w 100% bezpieczne dla zdrowia. Oczywiście dotyczy to osób, które nie mają żadnych przeciwwskazań do ich wykonania. Warto pamiętać o tym, że kwas hialuronowy jest naturalne obecny w organizmie człowieka. Z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie zabiegi powinien zawsze wykonywać specjalista z zakresu medycyny estetycznej. Nigdy nie należy samodzielnie wstrzykiwać sobie kwasu hialuronowego, bo to skończyć się może bardzo źle.

Popularne zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego

W praktyce zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nie są skomplikowane. Tym samym pacjent może od razu powrócić do swoich codziennych aktywności. Efekty są widoczne naprawdę szybko.

Kwas hialuronowy powszechnie jest wykorzystywany do wypełniania zmarszczek. W tym przypadku ma on formę żelu, który niemal od razu odmładza skórę. Stosować go można w różny sposób np. liniowo lub w formie nici hialuronowych liftingujących skórę. Przy okazji kwas hialuronowy nawilża skórę w jej najgłębszych partiach, co skutecznie zapobiega pojawianiu się kolejnych zmarszczek.

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany także do wykonywania wolumetrii, a więc modelowania owalu twarzy. Z czasem każda twarz się starzeje. Policzki zaczynają opadać, zapada się dolina łez itd. Za sprawą kwasu hialuronowego można dojrzałej cerze przywrócić młody wygląd. W tym przypadku preparat ma dość gęstą formę i jest wstrzykiwany głęboko pod skórę.

Kwas hialuronowy pozwala też na wypełnienie ust i nadanie im ładniejszego kształtu. To z pewnością marzenie niejednej kobiety.

Efekty stosowania kwasu hialuronowego

W praktyce efekty stosowania kwasu hialuronowego są widoczne już po pierwszym zabiegu. Po kilku dniach skóra staje się bardziej jędrna i gładka. Rezultaty utrzymują się od 6 do nawet 12 miesięcy. Sporo zależy od czynników genetycznych i prowadzonego na co dzień trybu życia.

Kwas hialuronowy jest substancją naturalną, którą organizm z czasem usuwa. W celu utrzymania odpowiednich efektów, po jakimś czasie należy wykonać oczywiście zabieg przypominający. Jego termin najlepiej ustalić ze specjalistą. Działanie zgodnie z zasadami nie powoduje żadnych skutków ubocznych.