3 narzędzia, bez których nie obejdzie się żaden ogrodnik

Nie da się ukryć, że bez narzędzi nawet najlepszy ogrodnik nie będzie w stanie wiele zdziałać. Wystarczą jednak trzy podstawowe, a dzięki którym można odczarować nawet najbardziej zaniedbany ogród. Szpadel, motyka, sekator – to właśnie one zdaniem ekspertów są najbardziej pomocne. Dlaczego właśnie te narzędzia ogrodowe uznane są za niezbędne minimum wyposażenia? Okazuje się, że poza ich wszechstronnym zastosowaniem wszystkie z nich posiadają szereg zalet. Jakich? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik!

Szpadel ogrodowy

Na samym szczycie naszej listy znalazł się szpadel. Jak się bowiem okazuje – bez porządnego szpadla w ogrodzie będzie ciężko cokolwiek zrobić. Narzędzie to znacznie ułatwia wykonywanie w ogrodzie wszelkiego rodzaju prac ziemnych. Producenci szpadli ogrodowych stworzyli bogatą ofertę, wśród których można znaleźć m.in.:

  • Szpadle proste –  głównie stosowane do przesypywania ziemi, piasku, żwiru, choć często używane także do zbierania liści i kompostownika;
  • Szpadle ostre – ze względu na ostre zakończenie łatwiej wchodzą one w ziemię. Dlatego używa się ich do wykopywania dołów i dużych dziur;
  • Saperki – miniatura szpadla, która jest stosowana głównie do prac na rabatkach. Ze względu na swoje poręczne rozmiary oraz dużą mobilność, często używane są również na ogrodach działkowych.

Sekator

Narzędzie to, określane bardzo często jako nożyce do przycinania żywopłotów, uplasowało się na drugim miejscu naszej listy. Dzięki niemu można uporządkować i przyciąć niesforne gałęzie krzewów ogrodowych, które przeszkadzają. Z powodzeniem można je również stosować do cięcia drobnych pędów i cienkich korzeni. Na rynku dostępne są:

  • Sekatory ręczne – służą do przycinania gałęzi o małej grubości. Zazwyczaj posiadają krótkie uchwyty. Modele z długimi uchwytami są używane głównie w miejscach trudnodostępnych oraz w wyższych partiach żywopłotu;
  • Sekatory spalinowe – pozwalają na większy komfort pracy. Większość modeli posiada obrotową rękojeść z wygodnym uchwytem. Ułatwiają pracę zwłaszcza przy przycinaniu rozległych krzewów.

Motyka

Na ostatnim miejscu naszego podium znalazła się motyka ogrodowa. Narzędzie to służy w ogrodzie przede wszystkim do spulchniania gleby. Z powodzeniem można go jednak używać również i do wycinania chwastów czy kopania dołków i rozbijania twardych brył ziemi. Jest ona prosta w obsłudze oraz nie wymaga specjalnej renowacji. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnym ostrzeniu końcówki jej stalowego ostrza. Mówiąc o ostrzu, warto również wspomnieć, że istnieje wiele modeli, których ostrza są mniejsze, dłuższe, szersze lub z większą liczbą zębów.

Narzędzia dla ogrodnika – na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Idealny komplet narzędzi powinien zostać wyprodukowany z takich materiałów, by posłużyły one swojemu właścicielowi na wiele lat. Czasami warto więc postawić na produkt w cenie, która będzie szła w parze z wysoką jakością. Ważne jest także uwzględnienie rozmiarów ogrodu. Tam, gdzie większa jego powierzchnia sprawia, że mamy więcej roślin – warto zaopatrzyć się narzędzia elektryczne lub spalinowe.