Jak zadbać o zatoki?

Temat zatok jest bardzo aktualny, ponieważ często przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach cierpimy z powodu problemów z zatokami. Towarzyszy nam ból, zwłaszcza podczas schylania się. Ważne, żeby zadbać o nie odpowiednio przez cały rok.

Unikajmy przegrzewania się

Zatoki źle znoszą zarówno bardzo chłodne powietrze, jak i bardzo duży upał. Zwłaszcza źle działa na nie szybka zmiana temperatury z zimnej na ciepłą i odwrotnie. Jeśli możemy rezygnujmy z klimatyzacji kiedy nie musimy jej używać. Starajmy się zmniejszyć skoki temperatur. Częściej otwierajmy okna w pomieszczeniach, by temperatura w środku się wyrównała. Musimy pamiętać, że nawiew zimnego powietrza prosto w twarz może grozić nam nie tylko bólem zatok, ale również gardła. Warto więc ustawiać klimatyzację w samochodzie tak, by nakierowana była ona w stronę nóg i tułowia, a nie twarzy. Dobrze, gdy zadbamy o to, by nawiew nie był bardzo zimny. Nagłe wejście do zimnego samochodu może skutkować przeziębieniem, a na pewno bólem zatok.

Stosujmy odpowiednie suplementy

Istnieją suplementy diety, które sprawiają, że nasze zatoki mają się lepiej. Ziołowe tabletki np. z rumiankiem pomogą oczyścić nasze zatoki i sprawią, że zalegająca w nich wydzielina zacznie spływać z nosa. Zmniejszy się tym samym stan zapalny. Dobrze, jeśli dodatkowo będziemy robić sobie raz na tydzień kąpiele parowe i wdychanie naparów ziołowych pod ręcznikiem. Ciepło i działanie ziół sprawi, że zatoki zaczną się same oczyszczać. Należy robić takie kąpiele zwłaszcza wtedy, kiedy stosujemy w trakcie lata i wiosny leki przeciwhistaminowe, które blokują wydzielanie się kataru z nosa przez co wydzielina blokowana jest z zatokach. Taki stan doprowadza do bólu i ucisku w zatokach. Dobrze jest także stosować środki w sprayu, które aplikowane bezpośrednio do nosa rozpuszczają katar i odblokowują zatoki. Można także korzystać z sauny parowej. Taka sauna bardzo pomaga w odetkaniu nosa i nawilża drogi oddechowe. Jeśli nie mamy przeciwwskazań, korzystajmy z takiej sauny raz na tydzień.