Czym są kosmeceutyki i do czego służą?

Młodo i zdrowo wyglądająca skóra to marzenie wielu osób. W dążeniu do tego celu laboratoria kosmetyczne poszukują stale lepszych i skuteczniejszych preparatów. W ostatnim czasie jedną z takich nowości są kosmeceutyki. Są to produkty łączące w sobie działanie środków pielęgnujących oraz leczniczych. Dzięki temu w domowym zaciszu jesteśmy w stanie poprawić kondycję naszej skóry, a efekty będą dorównywały zabiegom w gabinecie kosmetycznym.

Co kryje się pod nazwą kosmeceutyki?

Kosmeceutyki łączą w sobie wszystko to, co najlepsze w kosmetykach i lekach. Dzięki aktywnym składnikom pielęgnacyjnym mogą leczyć lub pomagać w leczeniu różnych schorzeń dermatologicznych. Jednak co ważne, nazwa kosmeceutyk, to tylko nazwa używana przez producentów kosmetyków. Zgodnie z prawem bowiem, takie pojęcie nie występuje. Produkt może zostać zakwalifikowany jako kosmetyk albo lek, zależy to od ilości substancji aktywnych w nim zawartych oraz działania, jakie powoduje. W związku z tym, że kosmeceutyki posiadają właściwości lecznicze lub wspierają takie procesy, sprzedawane są tylko w aptekach, renomowanych drogeriach oraz wyspecjalizowanych punktach dystrybucyjnych.

Skład kosmeceutyków

Kosmeceutyki powstały dzięki długim i dokładnym badaniom, które pozwoliły na uzyskanie optymalnych połączeń składników aktywnych w odpowiednich proporcjach. Z tego względu produkty te są bezpieczne oraz nie powodują alergii, a przynajmniej ryzyko to zostało znacząco zminimalizowane.

Do produkcji kosmeceutyków wykorzystuje się związki mineralne, kwasy (m. in. askorbinowy, linolenowy), witaminy. Do takiej bazy dodaje się różne cenne wyciągi roślinne, takie jak z drzewa herbacianego, kasztanowca czy miłorzębu japońskiego. Ponadto często skład wzbogacany jest o filtry UV oraz antyoksydanty. Dzięki tak dużej ilości wartościowych składników kosmeceutyki są w stanie poradzić sobie z dolegliwościami, których nie można zwalczyć poprzez zastosowanie zwykłych środków pielęgnacyjnych, a przy tym nie działają zbyt agresywnie. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku osób, u których nie można użyć leków.

Dla kogo przeznaczone są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki najlepiej sprawdzą się u osób z wrażliwą skórą oraz u tych, które borykają się z różnymi problemami skórnymi. Zaleca się je przede wszystkim w leczeniu atopowego zapalenia skóry, trądziku, łupieżu oraz łuszczycy. Ponadto dobre rezultaty osiąga się również przy próbie redukcji rozstępów oraz cellulitu. Kosmeceutyki również świetnie spisują się w walce z oznakami starości oraz wypadaniem włosów. Zastosowań jest mnóstwo, kwestia tylko dobrania odpowiedniego produktu, dzięki któremu osiągniemy zamierzony efekt. Ze względu na zawartość składników aktywnych, przed jego użyciem warto wybrać się do specjalisty, który sprawdzi, jakie leczenie zastosować i w jakim celu użyć kosmeceutyku. Być może nasze schorzenie wymaga bardziej zaawansowanej terapii, a wtedy środki leczniczo-pielęgnujące mogłyby tylko być jej uzupełnieniem.

Podsumowując, kosmeceutyki są idealnym rozwiązaniem przy wielu dolegliwościach skórnych. Chociaż nie zastępują leku, mogą przyczynić się do zauważalnej poprawy stanu skóry oraz wspomóc jej leczenie. Ważne, aby przed przystąpieniem do ich stosowania skonsultować swój wybór ze specjalistą. Pamiętajmy, że zawarte w kosmeceutykach substancje aktywne mają duży wpływ na nasza skórę i tylko umiejętnie użyte będą mogły nam pomóc.